[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با هزینه های زندگی در کشور سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 01:19

آشنایی با هزینه های زندگی در کشور سوئد

زیر آسمان سوئد: در گفتار زیر تلاش شده است مهمترین هزینه های زندگی اعم از هزینه های اقامت، خورد و خوراک، پوشاک،سفر و...در کشور سوئد بطور خلاصه و مفید برای تمامی کسانی که به نحوی علاقه مند به زندگی در سوئد هستند توصیف شود.عوامل بسیاری در کاهش یا افزایش این هزینه ها که بطور متوسط و بصورت نرمال حساب شده اند نقش دارند. مثلا با پخت و پز در خانه یا استفاده از خدمات اجتماعی ارزان قیمت اعم از خرید از مراکز ارزان یا سفرهای مقرون به صرفه می توان از هزینه های زندگی در سوئد بطور قابل توجهی کاست و یا با کارهای نیمه وقت یا تمام وقت بخشی از هزینه های زندگی را جبران نمود.برای یافتن فرصت های شغلی و آگاهی از شرایط کار در سوئد به مطالب بخش "کار در سوئد" در همین وبلاگ مراجعه نمایید.


خورد و خوراک:

بطور متوسط و حدودی، اختصاص 2000 تا 3000 کرون برای پوشش هزینه های خورد و خوراک ماهیانه برای یک فرد بزرگسال در سوئد کافی بنظر میرسد.این هزینه بدون درنظر گرفتن هزینه های جداگانه ای است که برای صرف وعده های غذایی در رستورانها یا بارهای داخل سوئد می پردازید.در رستورانها یا بارها، هزینه خرید یک لیوان آبجو بین 30 تا 60 کرون متغیر است.صرف یک ساندویچ معمولی بین 70 تا 90 کرون در رستورانهای سطح شهر برایتان  هزینه خواهد داشت.صرف شام یا ناهار در رستوران هم بستگی به نوع و محل رستوران بین 100 تا 200 کرون هزینه خواهد داشت.

مسکن:

یافتن خونه،آپارتمان،اتاق،ویلا و... در سوئد تماما بصورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می شود.سایتهای مختلفی در سوئد ارائه کننده خدمات املاک و اقامتی هستند که از مهمترین آنها می توان به پایگاههای اینترنتی زیر اشاره نمود:
www.blocket.se
هزینه متوسط اقامت در یک آپارتمان بسته به شرایط آن از جمله محل و منطقه آن-متراژ-امکانات و تسهیلات آن-مشترک بودن آشپزخانه یا سرویسهای عمومی آن (درصورت اجاره اتاق) و... بسیار می تواند متغیر باشد.در شهر استکهلم هزینه ها به مراتب از شهرهای دیگر بیشتر است.در شهر استکهلم هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی می تواند از 4000 تا 8000 کرون متغیر باشد درحالیکه در دیگر شهرهای سوئد این هزینه می تواند بین 3000 تا 5000 کرون تغییر نماید.برای اجاره فقط یک اتاق با امکانات آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک طبیعتا هزینه ها کمترخواهد بود( بطور متوسط از 2000 تا 3000 کرون).
برای یافتن محل اقامت در این سایت باید ابتدا شهر موردنظر خود را انتخاب کنید و برروی نام آن کلیک کنید.متاسفانه تنها زبان این سایت زبان سوئدی است ولی میتوانید همزمان از مترجم همزمان گوگل برای ترجمه به انگلیسی یا فارسی استفاده نمایید.پس از انتخاب شهر موردنظرخود، از بخش بالای صفحه ( از بخش نشان داده شده در شکل زیر) یعنی Alla kategorier گزینه Bostad را پیدا کنید و زیرشاخه Lägenheter (به معنی آپارتمان) را انتخاب و  Sök  به معنی جستجو را کلیک نمایید.


سپس می توانید از قسمت بالای صفحه منطقه موردنظر خود از شهر انتخاب شده را پیدا کرده و فقط آگهی های اقامتی در آن منطقه خاص را دنبال نمایید. از گزینه های بالای صفحه می توانید Tab ای را انتخاب کنید که Privat (به معنی آپارتمانها یا خانه های خصوصی) نام دارد.با کلیک برروی هرکدام از موارد آگهی شده مشخصات کاملی از شرایط اجاره یا فروش به شما داده خواهد شد.همچنین پس از انتخاب نهایی می توانید در همان محل به شخص آگهی دهنده ایمیل ارسال کنید.اجاره خونه یا آپارتمان از طریق این سایت اغلب به ارائه کپی فیش بانکی از حساب پس انداز شما و یا ارائه گواهی کار در سوئد نیاز دارد ولی با اینحال مورد به مورد می تواند متفاوت هم باشد.
www.boplats.se
برای یافتن محل اقامت از طریق این سایت می توانید به بخش انگلیسی زبان سایت این شرکت از اینجا مراجعه نمایید.سپس بهتر است در سایت ثبت نام نمایید تا بتوانید محل اقامت خود را بعدها بصورت قرارداد رسمی ثبت نمایید.برای این کار به بخش Register  رفته و مشخصات فردی خود را وارد نمایید.درصورتی که دارای شماره ده رقمی یا Swedish Social Security number که در سوئد به آن"پرشون نامبر" اطلاق می شود نیستید،تاریخ تولد خودتان را در بخش موردنظر وارد کنید.پس از ثبت نام در سایت می توانید براحتی از گزینه Available apartments  استفاده کنید.توجه داشته باشید که پیداکردن محل اقامت از این سایت معمولا ممکن است تا یکسال هم طول بکشد.بنابراین ثب نام زودهنگام شما و قرارگرفتن در صف متقاضیان بیشمار این سایت، تاثیر بسزایی در نتیجه جستجوی شما خواهد داشت.

www.studentlya.com

این سایت به بخش خصوصی تلعق دارد و پس از یافتن محل اقامت خود می توانید براحتی با مالک آن که معمولا فردی حقیقی است تماس مستقیم داشته باشید.همچنین می توانید بر روی قیمت و شرایط خونه وارد مذاکره شوید.یافتن محل اقامت از طریق این سایت گاها ساده تر و راحت تر از سایتهای قبلی است.برای این کار ابتدا شهر موردنظر خود را از لیست گزینه ها انتخاب و سپس گزینه Search accomodation را انتخاب کنید و از صفحه بعدی منطقه و شرایط موردنظر خود را برای یافتن محل اقامت خود مشاهده و انتخاب کنید.با کلیک بر روی هریک از نتایج بدست آمده می توانید مشخصات کاملی از آگهی داده شده را بیابید و با ارسال ایمیل یا تماس تلفنی با آگهی دهنده(درصورت وجود در آگهی) با وی وارد مذاکره شوید.

پوشاک:

هزینه پوشاک در سوئد تفاوت چندانی با ایران ندارد.فقط گاهی ممکن است در مواقع حراجی ها یا تاریخ های فروش ویژه از فروشگاههای مارک دار و درجه یک هم بتوانید اجناس را با قیمتهای باورنکردنی خریداری کنید.برای هزینه پوشاک می توانید بین 500 تا 1000 کرون را درنظر بگیرید.

حمل ونقل:

بطور متوسط درنظرگرفتن 500 کرون در ماه برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در شهرهای سوئد و 700 کرون برای شهر استکهلم کافی بنظر میرسد.در سوئد، اتوبوسهای عمومی در برنامه مشخص و دقیقی یکی از منظم ترین و راحت ترین راههای حمل ونقل در سطح شهر و همچنین خطوط بین شهری محسوب می شوند و اصولا بجز برای مسافرتهای خانوادگی نیاز چندانی به اتومبیل شخصی نخواهید داشت.درصورتی که همچنان درصدد باشید که از اتومبیل شخصی استفاده نمایید، باید هزینه های قابل توجه پارک اتومبیل در سطح شهر،هزینه بنزین (درحال حاضر 12 تا 13 کرون به ازای هر لیتر) و هزینه بیمه ماهیانه اتومبیل و احتمالا هزینه پارکینگ خود را مدنظر داشته باشید.

تلفن و اینترنت:

هزینه استفاده از تلفن همراه شخصی (درحد مکالمات معمولی) و اینترنت (خدمات Broadband) از شرکتهای مختلف ارائه دهنده اینگونه خدمات ارتباطی بطور متوسط ماهیانه 300 کرون خواهد بود.سرعت اینترنت بسیار معمولی در سوئد حداقل ۵۴ مگابایت در ثانیه است ولی با پرداخت بیشتر می توانید به سرعتهای بالاتر نیز دسترسی پیدا کنید.

بهداشت و درمان:

اگر در سوئد دانشجوی بین المللی باشید بطور خودکار شامل بیمه اجتماعی همگانی خواهید بود و درصورت بیماری تا سقف 1100 کرون بابت دوا و دارو بیشتر نخواهید پرداخت و بعد از آن هیچ هزینه دیگری از شما بابت هیچ خدمات درمانی دیگری دریافت نخواهدشد.درصورتی که شهروند سوئد هم باشید بازهم بطور خودکار بیمه درمانی هستید.با این همه،درنظرگرفتن 250 کرون برای موارد احتمالی نشان از آینده نگری شما خواهد بود.

سفر:

هزینه مسافرت در سوئد و یا سفر به کشورهای اطراف بستگی زیادی به خودتان دارد.اینکه از ایرلاینهای ارزان قیمت (مثل خدمات شرکت هواپیمایی رایان ایر) یا از خدمات Last Minute و یا از پکیج های استثنایی شرکتهای مختلف مسافرتی استفاده می کنید یا نه، نقش مهمی در کاهش هزینه سفرهای شما دارد.همچنین استفاده از خدمات هاستلها،هتل آپارتمانها و... تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های اقامتی شما دارد.صرفنظر از این موارد،بطور متوسط برای سفرهای داخلی در سوئد اختصاص 500 کرون و برای سفرهای برون مرزی کوتاه مدت اختصاص 1500 تا 2000 کرون برای هر نفر کافی بنظر میرسد.

مجموع هزینه ها:

در مجموع و طبق برآورد رسمی اداره مهاجرت سوئد، درنظرگرفتن 7300 کرون در ماه برای هزینه های متوسط زندگی در سوئد کافیست.البته اگر زندگی دانشجویی را در نظر بگیرید، اختصاص 5000 تا 6000 کرون برای مخارج ماهیانه در سوئد نیز کفاف یک زندگی معمولی دانشجویی را خواهد داد.البته همانطوری که قبلا هم در بالا ذکر شد، این هزینه کلی بستگی زیادی به محل زندگی شما و نوع  عادات زندگی هر فرد دارد.


پیوند مربوط:

چگونه در سوئد خانه پیدا کنیم؟


نگارش و تنظیم : علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (7)
هدیه ||
یکشنبه 8 دی‌ماه سال 1392 ساعت 16:42
سلام،روزتون بخیر
من دانشجوی سال یک دندانپزشکی ام.هدفم اینه که بتونم اونجا تو دانشگاه در رشته خودم جا بگیرم.هر چی بیشتر تحقیق میکنم بیشتر به در بسته میخورم.وقتی وبلاگ شما رو دیدم گفتم شاید شما بتونین راهنماییم کنین که چی کار کنم و از کجا شروع کنم...
می دونم وقت زیادی ندارین و گرفتارین اما ممنون میشم اگه کمکم کنید و راه رو نشونم بدین.
امتیاز: 25 7
پاسخ:
درود دوست من
بزودی مطلبی در این مورد در داخل وبلاگ درج خواهد شد
ماهرخ ||
پنج‌شنبه 1 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 20:28
سلام من قبلا هم به سایت شما سر زده بودم.
لازم دونستم برای زحمتی که برای جمع آوری این اطلاعات میکشید ، صمیمانه تشکر کنم.
همیشه شاد و پیروز باشید
امتیاز: 28 5
پاسخ:
درود ماهرخ عزیز و سپاس از مهرت
حامد ||
جمعه 15 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 00:19
Ba arze drood b shoma zahmat keshan
امتیاز: 11 6
پاسخ:
درود و سپاس
مهدی ||
شنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 07:15
با سلام
با تشکر از زحمات شما از کلیه اطلاعات؛ میخواستم بدونم با توجه به متاهلی اینجانب و داشتن یک فرزند در ماه چقدر هزینم میشه دولت سوئد امکاناتی برای خانواده در نظر میگیره.
امتیاز: 24 8
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم.بایستی ابتدا نوع اقامت تان مشخص باشد
هادی ||
جمعه 2 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 20:52
salam
faghat va faghat mikham tashakkor konam az in hame matalebe khoob va daghigh
vaghean in hame ettelaat ro hich kasi nemitoone mesle shoma mofto majani dar ekhtiar gharar bede.
omidvaram ba in hame energy mosbat hamishe pirooz bashid
baz ham sepase faravan
امتیاز: 5 3
مهدی ||
جمعه 16 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 18:23
متشکرم
امتیاز: 10 5
امین ||
جمعه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 12:07
ممنون از وبلاگ خوبتون
امتیاز: 11 3
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد