[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] خانواده سلطنتی سوئد را بشناسیم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 01:43

خانواده سلطنتی سوئد را بشناسیم

زیر آسمان سوئد: درکشور سوئد، پادشاه یک مقام تشریفاتی است و پارلمان ملی سوئد Riksdagen وظیفه اصلی طرح و تصویب قوانین کشور که توسط نمایندگان پارلمان ارائه می شود را برعهده دارد.نمایندگان پارلمان هر چهار سال یکبار توسط مردم سوئد برگزیده می شوند.پارلمان نخست وزیر را برمی گزیند(statsminister) و نخست وزیر نیز اعضای هیئت دولت را منصوب می کند.پارلمان قوانین را وضع می کند و در مورد درآمدها( مالیات) و هزینه های کشور تصمیم گیری می کند. پارلمان همچنین بر کار دولت و اداره های دولتی نظارت می کند و در مورد سیاست خارجی موضع گیری می کند.همه جلسه های پارلمان علنی است. مردم میتوانند از جایگاه حضار ناظر بحث و گفتگو در پارلمان باشند. نتیجه رای گیری ها نیز علنی است. به بیانی دیگر چگونگی رای دادن هر نماینده را می توان دید.در ادامه اشاره کوتاهی به زندگینامه اعضای اصلی خانواده سلطنتی سوئد می کنیم.

اعضای اصلی خانواده سلطنتی سوئد عبارتند از :


 ۱- پادشاه کارل گوستاو شانزدهم Carl XVI Gustafکارل گوستاو شانزدهم از سال ۱۹۷۳ میلادی،پادشاه سوئد بوده است. او متولد سی ام آوریل سال ۱۹۴۶ میلادی در شهر Solna در استان Uppland سوئد می باشد. وی قبل از آنکه پادشاه سوئد شود،در جریان مسابقات المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲ میلادی با ملکه "سیلویا"( Silvia Sommerlath) که یک مفسر میزبان در مسابقات بود آشنا شد و پس از چهار سال در نوزدهم جون ۱۹۷۶ میلادی، آنها در شهر استکهلم جشن ازدواج خود را برگزار کردند و از سال ۱۹۸۰ میلادی در قصر سلطنتی که خارج از شهر قرار دارد سکونت گزیدند.


قصر سلطنتی در استکهلم


پادشاه کارل و ملکه سیلویا دارای سه فرزند،دو دختر و یک پسر هستند که به ترتیب سن، پرنسس ویکتوریا(متولد۱۹۷۷)،پرنس کارل فیلیپ(متولد۱۹۷۹) و پرنسس مادلین(متولد۱۹۸۲) نام دارند.


۲- ملکه ویکتوریا Silvia Sommerlathملکه سیلویا (Queen Silvia) متولد ۱۹۴۳ میلادی در شهر Heidelberg آلمان می باشد و به یک خانواده دورگه تعلق دارد که پدرش آلمانی و مادرش برزیلی است.او سه سال از شوهرش یعنی پادشاه سوئد بزرگتر است. ملکه سیلویا در زمان جنگ جهانی دوم متولد شد و پس از پایان جنگ، خانواده او به شهر سائوپائولو در برزیل کوچ کردند و او ده سال مابین سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۷ میلادی در آنجا زندگی کرد و بعد به همراه خانواده اش مجددا به آلمان بازگشتند. ملکه سوئد در واقع سه ملیت دارد.آلمانی،برزیلی و سوئدی!
او قبل از ازدواج با پادشاه، در کنسولگری آرژانتین در شهر مونیخ کار می کرد و بعدها یک مفسر تحصیلکرده مسابقات ورزشی شد.او به شش زبان زنده دنیا تسلط دارد:
سوئدی(که آن را با لهجه خفیف آلمانی صحبت می کند)،آلمانی(زبان مادری اش)،پرتغالی،فرانسوی،اسپانیایی و انگلیسی.همچنین، او تسلط کاملی به زبان علامت(Sign Language)برای ناشنوایان دارد.


۳- پرنسس ویکتوریاپرنسس ویکتوریا فرزند ارشد خانواده سلطنتی سوئد در سال ۱۹۷۷ میلادی در شهر استکهلم متولد شد و طی یک تحول ساختاری سلطنتی که در سوئد در سال ۱۹۷۹ بوجود آمد، او جدا از اینکه زن است، وارث تاج و تخت سوئد محسوب می شود.این تحول ساختاری در نظام سلطنتی، پرنسس ویکتوریا را به پنجمین زن وارث تاج و تخت در کشور سوئد مبدل نمود.

ویکتوریا یکسال در دانشگاهی در فرانسه تحصیل کرد ولی در پائیز سال ۱۹۹۷ میلادی، تحصیل در رشته خاصی را برای کار در پارلمان سوئد دنبال کرد. بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی مدتی را در آمریکا اقامت نمود و در دانشگاه Yale در نیویورک درس خواند.او در علوم سیاسی هم درسهایی را گذراند و در دانشگاه استکهلم نیز مطالعاتی در زمینه علوم اجتماعی داشت.او در جون سال ۲۰۰۹ میلادی از دانشگاه اوپسالا در رشته لیسانس هنر فارغ التحصیل شد. ویکتوریا قصد دارد در ۱۹ جون سال ۲۰۱۰ میلادی با مردی به نام دانیل Daniel Westling در روزی که سی و چهارمین سالگرد ازدواج پادشاه و ملکه سوئد نیز می باشد، جشن ازدواجش را برپا کند. دانیل که چهارسال از ویکتوریا بزرگتر است متولد شهر Örebro سوئد است و یک مربی خصوصی ورزش می باشد.او صاحب یک شرکت ورزشی به نام Balance Training است که سه سالن ورزشی در استکهلم دارد. او مربی خصوصی ورزش پرنسس ویکتوریا بود و به همین خاطر با او آشنا شد.نامزدی او با دانیل در سطح رسانه های سوئدی سروصدای زیادی برپا کرد.مهمترین علت هم این بود که دانیل از خاندان سلطنتی نبود و بواسطه ازدواجش با ویکتوریا، او با ارتقای سطح لقب "پرنس دانیل "را تصاحب می کند نه بواسطه تعلقش به خاندان سلطنتی که در واقع اتفاقی غیرمعمول در سوئد بشمار می رود.

ویکتوریا در کنار نامزدش دانیل در جشن نامزدی


۴- پرنس کارل فیلیپ Prince Carl Philipپرنس کارل فیلیپ تنها فرزند پسر خانواده سلطنتی سوئد در سال ۱۹۷۹ میلادی در شهر استکهلم متولد شد و به مدت هفت ماه جانشین و ولیعهد رسمی تاج و تخت بود ولی پس از اول ژانویه سال ۱۹۸۰ میلادی،بواسطه تحول ساختاری سلطنتی در سوئد،خواهر بزرگترش، ویکتوریا، این عنوان را تصاحب نمود.
فیلیپ به تازگی تحصیل خود را در رشته گرافیک در آمریکا آغاز نموده است. او قبلا هم در سال ۲۰۰۳میلادی در همین رشته در استکهلم مشغول به تحصیل بود. وی علاقه و تسلط خاصی هم به مسابقات اتومبیلرانی دارد.
از سال ۱۹۹۹ میلادی، فیلیپ با دختری به نام Emma Pernald آشنا بود ولی در مارس سال ۲۰۰۰ میلادی، طبق گفته دوست دخترش، آنها بطور توافقی رابطه خودشان را قطع کردند.


۵- پرنسس مادلین Princess Madeleineپرنسس مادلین متولد سال ۱۹۸۲ میلادی سومین و آخرین فرزند خانواده سلطنتی سوئد است. او پس از پایان تحصیلات در سطح دبیرستان، در سال ۲۰۰۳ میلادی در دانشگاه استکهلم در رشته تاریخ هنر آغاز به تحصیل نمود.مادلین به زبانهای سوئدی،انگلیسی،آلمانی تسلط کامل دارد و فرانسوی را هم در سطح متوسط می داند.
اسب سواری،اسکی،تئاتر و رقص از مهمترین علاقه مندی های او هستند.همچنین او یکی از حامیان سازمان خیریه Min Stora Dag (به معنی روز بزرگ من) در سوئد می باشد.
در یازدهم آگوست سال ۲۰۰۹ میلادی، پرنسس مادلین پس از هفت سال دوستی با "یوناس برگستروم Jonas Bergström "که یک حقوقدان و وکیل می باشد، نامزدی اش را با وی رسما اعلام نمود.آنها در تابستان ۲۰۰۹، در جزیره اولند Öland سوئد مراسم نامزدی خود را جشن گرفتند و قرار بود مراسم ازدواج آنها در پاییز یا زمستان سال ۲۰۱۰ میلادی برگزار شود که این مراسم بخاطر خیانت بوناس بهم خورد.پرنسس مادلین دو سال بعد با "کریستوفر اونیل" تاجر امریکایی- انگلیسی نامزد کرد.

نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد