[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] تبدیل واحد پولی کرون به یورو : آری یا خیر؟ - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:22

تبدیل واحد پولی کرون به یورو : آری یا خیر؟

زیر آسمان سوئد: سوئد یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست که همانند کشورهایی نظیر دانمارک،انگلستان،،لهستان،جمهوری چک،مجارستان،رومانی،بلغارستان و چند کشور حوزه دریای بالتیک (استونی-لاتویا و لیتوانی) هنوز به عضویت منطقه یورو Euro Zone درنیامده است و از واحد پولی ملی خود جهت مبادلات رسمی تجاری و اقتصادی خود استفاده می کند.دولت سوئد طبق پیمان ERMII هیچگونه اجباری در پیوستن به منطقه یورو ندارد ولی تبدیل واحد پولی سوئد از کرون سوئد (SEK) به یورو (Euro) برای سالهاست که در پارلمان ملی سوئد در حال بررسی و مطالعه است و بر مبنای قوانین مشترک اتحادیه اروپا از دولت سوئد خواسته شده است که این تصمیم را در آینده نزدیک هرچه زودتر عملی کند.

دولت سوئد برای اجرای این طرح در سال ۲۰۰۳ میلادی اقدام به انجام همه پرسی(رفراندوم) در میان مردم سوئد نمود که در پایان همه پرسی ۵۶ درصد از مردم سوئد با اجرای طرح تبدیل واحد پولی کشورشان مخالفت نمودند.نظرخواهی های سالهای بعد نیز همگی با همین تقریب به ترتیب نتوانستند موافقت اکثریت توده مردم را بدست آورند (جدول زیر را ببینید).


نتایج نظرخواهی های انجام شده در سوئد برای تبدیل واحد پولی سوئد از کرون به یورو


در تازه ترین نظرخواهی انجام شده در ماه جون ۲۰۱۰ میلادی، ۶۰ درصد مردم با اجرای این طرح مخالف بودند درحالیکه ۲۷.۸ درصد موافق و ۱۲.۲ درصد نیز ممتنع بودند.نتایج نشان دادند که مردم سوئد واحد پولی شان را بعنوان سپر بلایی برای اقتصاد سوئد در مواقع وقوع بحران جهانی در دنیا می دانند.در جریان بحران اقتصادی اخیر، اقتصاد سوئد همگام با سایر کشورها تا حدود اواسط سال ۲۰۰۹ میلادی با رکود قابل توجهی مواجه شد ولی در ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی با رشد ۱.۴ درصدی حتی فراتر از حد انتظارات ظاهر شد و مجددا به روند رو به رشد خود بازگشت.


فردریک راینفلت نخست وزیر سوئد


"فردریک راینفلت" (نخست وزیر فعلی سوئد) اخیرا اعلام نموده است که تا زمانی که جلب اکثریت عمومی و احزاب پارلمان سوئد محقق نشود، اجرای این طرح به تعویق می افتد.دو حزب سوسیال دموکرات  Socialdemokraterna و حزب مرکزی سوئد Centralpartiet دو حزبی هستند که با تبدیل واحد پولی سوئد مخالف هستند.خانم "مونا سالین" (رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد) به تازگی درخواست تعویق همه پرسی جدید را به بعد از انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰ میلادی کرده بود که مورد تایید پارلمان سوئد واقع گردید.صحبتها حاکی از آن است که قرار است رفراندوم بعدی به سال ۲۰۱۲ میلادی و یا حتی به زمانی دیرتر از آن موکول شود.

وضعیت تبدیل واحد پولی در سایر کشورهای منطقه شمال اروپا


فنلاند

فنلاند در سال ۱۹۹۹ میلادی با عضویت در منطقه یورو Euro Zone ،نخستین و تنها کشور منطقه  شمال اروپا بود که واحد پولی یورو را بعنوان واحد پولی رسمی خود جایگزین کرون کرده است.


دانمارک

دانمارک نیز وضعیت مشابهی با سوئد دارد و نظرخواهی های انجام شده در این کشور از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون همگی با مخالفت اکثریت مردم مواجه شده اند.همه پرسی بعدی این کشور قرار است قبل از ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی برگزار شود.


نروژ

نروژ به دلیل عدم عضویت در اتحادیه اروپا، از واحد پولی کرون نروژی خود کماکان استفاده می کند و قضیه تبدیل واحد پولی در این کشور اساسا مطرح نمی باشد.


عواقب تبدیل واحد پولی سوئد


سیاست حفظ استقلال پولی سوئد طی یک دهه اخیر باعث شده است که نرخ سود بانکی در این کشور تحت تاثیر نوسانات اقتصادی کشورهای منطقه یورو قرار نگیرد اما کارشناسان اقتصادی بر این عقیده هستند که مزایای پیوستن سوئد به منطقه کشورهایی که از واحد پولی یورو برای انجام معاملات تجاری و اقتصادی خود استفاده می کنند بیشتر از مزایای حفظ نظام استقلال پولی این کشور می تواند باشد.


نوسانات کرون سوئد به یورو طی سالهای ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۹ میلادی بخاطر عدم استفاده از واحد پولی مشترک در نمودار زیر نشان داده شده است.در سال ۲۰۰۹ میلادی، نرخ متوسط تورم در سوئد منفی(0.5-%)بوده است ولی این رقم در ماه جون ۲۰۱۰ میلادی به عدد 0.9+%رسیده است.همچنین در حال حاضر، نرخ بهره بانکی در سوئد 0.5 % و نرخ متوسط بیکاری هم 8.8 % (تا ماه May امسال)می باشد.


منابع:


http://www.economics.ox.ac.uk/research/WP/pdf/paper442.pdf

http://www.dn.se/ekonomi/expert-dags-att-slopa-kronan-1.809906

http://www.scb.se

http://www.riksbank.com/templates/Page.aspx?id=12953

http://www.indexmundi.com/sweden/inflation_rate_%28consumer_prices%29.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurozone

http://www.thelocal.se/27018/20100603


برگردان,نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد