[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نحوه اقدام برای ویزای کاری و مهاجرت کاری به سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 02:41

نحوه اقدام برای ویزای کاری و مهاجرت کاری به سوئد

زیر آسمان سوئد: یکی از راههای دریافت اقامت در سوئد، اقدام برای ویزای کار Work Permit و دریافت ویزای کار جهت مهاجرت یا زندگی می باشد.تمامی کسانی که شهروند کشورهای غیراروپایی(کشورهای خارج از اتحادیه اروپا EU) هستند و به دنبال کار و زندگی در سوئد هستند، برای کار کردن بیش از ۳ ماه در سوئد نیاز به اقدام برای ویزای کار دارند.در ادامه به معرفی راههای مختلف اقدام برای ویزای کار سوئد می پردازیم.

اگر  "هم اکنون" در سوئد هستید

اگر در حال حاضر در سوئد هستید و می خواهید برای نخستین بار برای ویزای کار سوئد اقدام کنید(نه تمدید آن)،وضعیت شما از ۲ حالت ممکن خارج نیست:
۱- یک پناهجو هستید
۲- یک دانشجوی میهمان در یکی از کالجها یا دانشگاههای سوئد هستیداگر هم اکنون بعنوان یک "پناهجو" در سوئد هستید

اگر پناهجو محسوب می شوید یعنی از اداره مهاجرت سوئد درخواست پناهندگی نموده اید و در انتظار پاسخ نهایی برای درخواست خود هستید، بطور خودکار باید دارای یک گواهی معافیت از نیاز به ویزای کاری باشید که به نام گواهی AT-UND معروف است و در کارت پناهجویی یا همان کارت LMA شما درج می شود و به موجب آن می توانید بدون اقدام برای ویزای کار، به محض یافتن کار مناسب در سوئد مشغول بکار شوید.در اینصورت، شما در بانک اطلاعاتی اداره کار سوئد یعنی Arbetsförmedlingen ثبت شده اید و باید از طریق سایت این سازمان دولتی برای یافتن موقعیت های خالی برای کار اقدام کنید.

اما اگر پناهجویی هستید که با درخواست پناهندگی شما مخالفت شده است (ریجکت شده اید)، بشرطی که به رای صادره اداره مهاجرت سوئد اعتراض نکرده باشید(Appeal انجام نداده باشید) ، می توانید برای ویزای کاری در سوئد اقدام کنید.مدارک و شرایط موردنیاز برای اقدام شما بعنوان پناهجوی ریجکت شده جهت ویزای کار سوئد به شرح زیر است:


- داشتن گذرنامه معتبر

- حداقل به مدت شش ماه استخدام شوید و مدت استخدام شما حداقل یکسال دوام داشته باشد

- میزان حقوق دریافتی ماهانه شغل موردنظرتان حداقل ۱۳۰۰۰ کرون سوئد باشد

- توانایی از عهده برآمدن هزینه های زندگی تان را داشته باشید(ارائه گواهی بانکی از موجودی حساب خود)


در طرف دیگر، کارفرمای شخص پناهجوی ریجکت شده یعنی شخص یا سازمان یا شرکتی که  فرد پناهجو را بعنوان نیروی کار نیاز دارد بایستی پیشنهاد کاری و نیز شرایط قراردادی مطابق با قوانین کار سوئد را در تخصص یا در صنف مربوطه به اطلاع اداره مهاجرت سوئد برساند.حداقل زمان اقدام برای ویزای کاری سوئد دو هفته پس از دریافت پاسخ منفی اداره مهاجرت است.روش اقدام نیز متفاوت می باشد.هم می توانید بصورت آنلاین از طریق سایت اداره مهاجرت سوئد اقدام کنید و هم از طریق پست یا حضور در یکی از واحدهای اداره مهاجرت در نزدیکی محل سکونت خودتان.هزینه اقدام برای ویزای کاری(هزینه بدون بازگشت در صورت رد درخواست) در حال حاضر مبلغ ۲۰۰۰ کرون می باشد.اطلاعات تکمیلی را در اینجا دنبال کنید.اگر هم اکنون بعنوان یک "دانشجوی میهمان" در سوئد هستید

بعنوان یک دانشجوی میهمان غیراروپایی یعنی دانشجویی که برای ادامه تحصیل در یکی از کالجها یا دانشگاههای سوئد به سوئد مهاجرت کرده اید، شما مجاز هستید که پس از پایان یک ترم تحصیلی در صورت یافتن کار مناسب برای ویزای کاری سوئد اقدام کنید.همچنین، شما می توانید بصورت همزمان برای یک ویزای کاری که شامل ویزای اقامتی هم می شود اقدام کنید.یعنی زمانی که درستان را به پایان رسانده اید و بجای آن قصد کار در سوئد را دارید.


مدارک و شرایط موردنیاز برای اقدام شما بعنوان دانشجوی میهمان جهت ویزای کار سوئد به شرح زیر است:
- حداقل یک ترم تحصیلی یا ۳۰ واحد درسی (۳۰ کردیت) از رشته تحصیلی تان در سوئد را گذرانده باشید
- در زمان اقدام برای ویزای کار، همچنان دارای ویزای اقامت دانشجویی باشید
- داشتن پیشنهاد رسمی کار از یک کارفرما (شخص یا شرکت) در سوئد

- میزان حقوق دریافتی ماهانه شغل موردنظرتان حداقل ۱۳۰۰۰ کرون سوئد باشد

- توانایی از عهده برآمدن هزینه های زندگی تان را داشته باشید (ارائه گواهی بانکی از موجودی حساب خود)

- رونوشت صفحات گذرنامه معتبر شامل رونوشت صفحات ویزا
- دو قطعه عکس تمام رخ جدید در اندازه ۴*۶


در طرف دیگر، کارفرمای مورد نظر شما در سوئد باید شغل یا موقعیت کاری موردنظر را به مدت ۱۰ روز در سوئد و اتحادیه اروپا از طریق رسانه های جمعی آگهی کند تا در صورت پیدا نشدن نیروی کاری متناسب با آن، قادر به استخدام شما باشد.البته قابل ذکر است که اگر کارفرمای موردنظر شما مصمم و محکم برای استخدام تان آماده انجام مقدمات کار باشد، عبور موفق از محدوده زمانی فوق کار دشواری نخواهد بود.در مجموع، تمامی شرایط اصلی و حیاتی موردنیاز در دستان کارفرمای شماست که بتواند اداره مهاجرت را در استخدام شما قانع نماید.بنابراین، قدم نخست و اصلی یافتن یک کارفرمای مناسب در سوئد است.راههای زیادی برای این کار وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.


۱- یافتن یک لینک یا یک پیوند کاری مناسب که ترجیحا آشنا،فامیل،دوست،همکار قدیمی،استاد و یا هر شخصی باشد که بتواند ارتباط شما با کارفرما را در سوئد آسانتر کند.تمامی دانشجویان دوره دکترا که در حال حاضر در دانشگاه درس می خوانند،محققان شاغل در دانشگاه،اساتیدی که با آنها پروژه مشترک و قابل توجهی انجام داده اید،تکنسین های آزمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی،ارتباط با افرادی که در انجمنها یا کمیته های دانشجویی در زمینه ارتباط دانشجویان با صنعت یا محیط کار فعال هستند،ارتباط با یک شخص یا یک شرکت که در گذشته زمینه همکاری موفقی با هم داشته اید و بسیاری دیگر از این نمونه ها...


۲- مراجعه حضوری برای کار برای مشاغلی مثل کار در رستوران،خانه سالمندان،پرستاری از بیمار یا کودک،رانندگی،تعمیر وسایل برقی یا الکترونیکی،کار در فروشگاه های زنجیره ای عرضه مواد غذایی،فروشگاههای لباس و پوشاک،بارها،پاب ها،کار در شرکتهای پخش آگهی و روزنامه،کار در شرکتهای تبلیغاتی،شرکتهای ارائه خدمات نظافت منازل یا ادارات،خدمات ساختمانی،فروشندگی یا آرایشگری،نقشه کشی و طراحی،صنایع دستی و...

برای تمامی موقعیت های شغلی فوق، به همراه داشتن یک رزومه یا خلاصه ای از مشخصات فردی و توانایی های فردی ضروری است.سعی کنید از اطلاعات دوستان خود یا از طریق هر رسانه یا منبع اطلاعاتی برای یافتن اطلاعات اینگونه مشاغل آزاد استفاده کنید. مراجعه حضوری فعال و پرانرژی و تلاش و پیگیری مستمر کلید کار است.دقت هم داشته باشید که مشاغل پیشنهادی حتما مشاغل سفیدی باشند تا با پرداخت مالیات از مزایای بیمه و بازنشستگی نیز بهره مند باشید.


۳- ارسال رزومه برای سایتهای کاریابی در سوئد.یادتان باشد که هرچند وقت یکبار اطلاعات رزومه تان را در صورت تغییر در شرایط زندگی یا تحصیلی و یا کاری تان بروز کنید.همچنین،هر چه زودتر خودتان را در سایت کاریابی لینکدین Linked In عضو کنید و رزومه و اطلاعات از توانایی های فردی و تخصصی تان را در این بانک اطلاعات کاری اروپا بروز کنید.


اگر در خارج از سوئد زندگی می کنید و می خواهید برای ملاقات با یک کارفرما به سوئد بیایید

اگر قصد دارید برای انجام یک مصاحبه کاری با یک کارفرما در سوئد به سوئد بیایید و یا از طریقی دیگر بصورت قانونی وارد خاک سوئد شده اید و مایل به اقدام برای ویزای کار هستید، باید برای دریافت ویزای کار و اقامت موقت خود در سوئد تا زمانی که مدت ویزای شما معتبر است اقدام کنید.اگر هیچ ویزایی برای ورود به سوئد ندارید ولی مایل به کار در سوئد هستید، باید مراحل ذکرشده در بالا را همانند یک دانشجوی جویای کار (بجز شرط تحصیل در دانشگاه) طی نمایید.کارفرمای شما در سوئد باید اداره مهاجرت را همراه با مدارک و مستندات قانع نماید که استخدام شما بموجب تخصص و توانایی شما در انجام آن شغل برای وی یا شرکت وی ضروری و سودآور است.اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اینجا مشاهده کنید.

همچنین اگر محقق هستید و در زمینه خاصی دارای تجربه های تحقیقاتی و پژوهشی هستید، این امکان برایتان وجود دارد که از طریق ویزای کار جهت انجام تحقیقات در یکی از دانشگاههای سوئد وارد سوئد شوید.مهمترین شرایط لازم داشتن یک موافقت نامه بین شما و موسسه یا دانشگاه مربوطه برای انجام تحقیقات،گواهی بانکی مبنی بر توانایی شما در امرار معاش خود در سوئد و بیمه درمانی در صورت اقامت کمتر از یکسال در سوئد می باشد.اطلاعات بیشتر را اینجا ببینید.


* نکته مهم:

در صورت موافقت اداره مهاجرت با درخواست شما برای ویزای کاری سوئد (به هر روشی که اقدام کرده باشید)، به شما به مدت دوسال یک اقامت موقت کاری داده می شود و سپس در پایان دوسال و بشرط داشتن شغل قبلی یا هر شغل دیگری که شرایط ذکرشده در قوانین ویزای کاری سوئد را داشته باشد، بمدت دو سال دیگر ویزای کاری شما قابل تمدید خواهد بود.در پایان چهارسال، شما دارای حق اقدام برای  اقامت دائمی سوئد هستید و در پایان سال پنجم، می توانید برای سیتیزن شیپ سوئدی اقدام نمایید.اطلاعات بیشتر را در پیوندهای زیر دنبال نمایید.


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (7)
رخساره ||
سه‌شنبه 5 شهریور‌ماه سال 1392 ساعت 10:59
سلام
گرفتن ویزای کاری شرایط خودشُ داره؟
من شنیدم که برای گرفتن ویزای کاری اون کشور باید با وجود اون شغل مورد نظر دچار کمبود باشه تا برای دریافت ریجکت نشه
این اوکی یا ریکجکت شدن به درخواست کارگر هم مربوط میشه؟
امتیاز: 8 5
پاسخ:
درود
درست است. احتمال ریجکتی در صورت نبودن در فهرست مشاغل موردنیاز زیاد است اما باز هم به این معنا نیست که در صورتی که در فهرست نباشید نتوانید ویزا بگیرید. همه چیز بستگی به پینشهاد کاری شما و شرکت حامی شما دارد.پیروز باشید
احمد ||
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 12:51
ساکن مشهدم وىزاى کار مىخوام کجا مراجعه کنم درمشهد باتشکر
امتیاز: 7 0
پاسخ:
درود
مطالب وبلاگ در بخش کار در سوئد و مهاجرت به سوئد را خوب بخوانید
ساسان ||
جمعه 1 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 19:38
باسلام من در اسپانیا زندگی میکنم .مایلم که در سوید کار کنم.قبلا ۵ سال در سوید بودم .در حال حاظر شرایت کار برای کسی که اقامت اسپانیا را دارد چگونه است.لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم.
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود
باید پیشنهاد رسمی کاری داشته باشید
moein ||
پنج‌شنبه 7 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 21:55
salam,mikhastam dar zamine farsh,kafsh,va fast food (irani ya beynolmelali) dar soed etela kasb kunam,sharayet ro chetor mitunam motale`e kunam?
mamnun misham rahnamayi kunid
امتیاز: 2 1
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
mehdi naddaf ||
دوشنبه 25 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 21:03
سلام
میخواستم بدون برای گرفتن ویزا حتما باید اجاره نامه محلی که قراره زندگی کنیم رو به سفارت ارایه بدیم؟
امتیاز: 2 2
پاسخ:
درود
لطفا به سایت اداره مهاجرت مراجعه کنید و فهرست مدارک موردنیاز را کامل در آنجا مشاهده کنید
چیا علیزاده ||
پنج‌شنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 17:30
با سلام.
اینجانب دارای مدرک کارشناسی الکترونیک هستم و مدت 4 سال است که در زمینه سیستم های حفاظتی فعالیت دارم . مسلط به چندین زبان برنامه نویسی هستم . مسلط به برنامه نویسی plc که در صنعت امروز جای خود را به خوبی باز کرده است و مورد نیاز بسیاری از شرکتهای صنعتی می باشد. دارای مدرک تعمییر کلیه تجهیزات پزشکی هستم و در این زمینه هم دارای مهارت می باشم و در زمینه سیم کشی ساختمان هم پروژه های زیادی را انجام داده ام و دارای چند مهارت دیگر در زمینه برق . ایا شانس اینجانب برای اخذ ویزای کار هست .
با تشکر و تقدیم احترام
امتیاز: 3 2
پاسخ:
درود
برای ویزای کار بایستی از یک کارفرما در سوئد پیشنهاد رسمی کاری داشته باشید و البته سوئدی بدانید
سعید ||
جمعه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 07:42
سلام
بنده هیچ ویزایی ندارم . اما خواستار دریافت ویزای کار در سوئد می باشم . من دارای تخصص فنی و تجربی در زمینه درب های اتوماتیک و سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته هستم و در این موارد فوق هیچ مدرکی ندارم اما تجربه 10 ساله دارم و رزومه خوبی از کارهایم دارم و نیز دارای مدرک کاردانی الکترونیک از دانشگاه گرمسار می باشم . آیا من می توانم ویزای کاری سوئد را بگیرم و یا اصلا می توانم به سوئد بیایم . سپاس گذارم
امتیاز: 3 4
پاسخ:
درود
برای ویزای کار بایستی از یک کارفرما در سوئد پیشنهاد رسمی کاری داشته باشید و البته سوئدی بدانید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد