[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت یازدهم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 03:04

نکته ها از سوئد- قسمت یازدهم


زیر آسمان سوئد: درک اختلاف های فرهنگی بین دو جامعه ای که در فضاهای مختلف تاریخی و فرهنگی قرار داشته اند و زندگی در  متن سرزمینی که از هر لحاظ با  ریشه های خانوادگی و محیطی که در آن بزرگ شده اید تفاوتهای فاحش در دو شکل آشکار و پنهان دارد،می تواند به جلوگیری از سوءتفاهم های فرهنگی و شبهه های درونی افراد مهاجر کمک بزرگی کند. اموری که شاید در جریان زندگی روزمره موجب تعجب و تردید ما برای انتخاب راه مناسب و واکنش درست و منطقی شوند می توانند با گذار از این پیش شناخت به مسائل قابل هضم و آشنایی مبدل شوند  که خللی در ارتباط های جمعی ما با دیگران ایجاد نکند.البته موضوع اختلاف فرهنگی و یا تقابل فرهنگی منحصر به دنیای افراد مهاجر تنها نیست.در تصویر بالا، شاید اختلاف های فرهنگی از دیدگاهی دیگر در دنیای سیاست هم قابل مشاهده باشد. در یازدهمین قسمت از سری مطالب "نکته ها از سوئد"، به سه موضوع و دیدگاه مختلف فرهنگی اشاره مختصری می کنیم که مرور آنها خالی از لطف نمی باشد.* یکی از مهمترین شاخصه های برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران، ارتباط چشم به چشم یا همان Eye Contact  است. در جامعه سنتی ما ایرانیان، اینگونه ارتباط بواسطه متداول نبودن آن در سطح جامعه کمتر در ارتباط های جمعی دیده می شود و اصولا دزدیدن نگاه و چشم در چشم صحبت نکردن یک عادت متداول و پذیرفته شده و گاها به نشانه کمال ادب و متانت در کلام تلقی می شود. از طرفی دیگر، دزدیده نگاه کردن به کسی در حالی که فرد مخاطب متوجه نگاه شما نشود، یک عادت فرهنگی بسیار مرسوم است اما باید توجه کنیم که در جامعه سوئد، اینگونه ارتباط هیچگونه تعبیر و مفهومی ندارد. بهتر است هنگامی که در مورد موضوع خاصی با کسی صحبت می کنید چشم در چشم او صحبت کنید تا بدین شکل مخاطب شما تاثیر بیشتری از شما بپذیرد و با جدیت بیشتری به حرفهای شما گوش دهد و در مقابل، بهتر است هنگامی که حرفی برای گفتن ندارید، از دزدیده نگاه کردن پرهیز کنید تا از سوءتعبیرها جلوگیری کنید. هنگامی که برای مصاحبه شغلی دعوت می شوید، ارتباط چشمی را هرگز فراموش نکنید. یکی از مهمترین مزایای این ارتباط این است که صداقت در کلام شما تا حدود زیادی در نگاهتان قابل انتقال است.* جامعه سوئد جامعه ای فردگرا محسوب می شود.افرادی که از جامعه ای جمعگرا (مانند ایران و کشورهای اروپایی با فرهنگ جمعگرایی مشابه ایران مثل اسپانیا و ایتالیا) به سوئد می آیند در تقابل با جامعه جدید سوئد ممکن است دچار سوءتفاهم شوند.ممکن است در نگاه اول، شخص فردگرای سوئدی از برخورد گرم و صمیمی یک شخص جمعگرای ایرانی یا اسپانیایی خوشوقت و ذوق زده شود ولی در ادامه متوجه انتظاراتی می شود که از نگاه وی ورود به حریم خصوصی وی قلمداد می شود. از سوی دیگر، فرد جمعگرا همزمان احساس می کند که فضای خصوصی وی گنجایش ظرفیت بیشتری از انسانها را دارد و به مرور زمان شخص فردگرای سوئدی را انسانی سردمزاج و خودخواه تلقی می کند.

این تفاوتهای فرهنگی را تنها باید پیش از وقوع،درک نمود تا قضاوت نادرستی از آن نکرد چون هیچ کدام از این دو گروه فرهنگی  بنیان های فرهنگی یکدیگر را به درستی درک نمی کنند. بهمین خاطر، موضوع تلفیق فرهنگ ها و ایجاد یک جامعه چند ملیتی یا چند فرهنگی بواسطه مهاجرت اساسا اتفاق نمی افتد. در واقع،اتفاقی که می افتد تقابل فرهنگهاست که در نوع خود تنوع و جذابیت هم برای هر دو قطب ایجاد می کند.* اهمیت زمان در جوامع توسعه یافته غربی بر کسی پوشیده نیست. در سوئد و در سایر کشورهای غربی از جمله امریکا و هلند و آلمان و... زمان بصورت یک خط مستقیم فرض می شود که در امتداد این خط یک رشته وقایع اتفاق می افتد. بهمین خاطر، زمان بندی کارها یکی پس از دیگری بر روی این خط فرضی زمان انجام می شود.در جوامع در حال توسعه ای همانند ایران و سایر کشورهای آسیایی یا آفریقایی در حال توسعه، زمان بجای یک خط بشکل یک دایره ای که به دور خودش می چرخد تصور می شود که بر اساس آن، یک فرد بطور مثال می تواند چندین کار را بطور همزمان انجام دهد و هر لحظه که لازم دید، برنامه کاری خود یا سیستم را تغییر دهد. شاید بهمین دلیل هم باشد که در نگاه ما ایرانی ها، برخی اوقات عملکرد یک کارمند یا کارگر سوئدی بسیار کند، با طمانینه و حتی در برخی موارد کسل کننده بنظر برسد ولی بایستی این را در نظر داشت که نحوه نگرش به موضوع زمان و ترتیب و نظم کارها از دیدگاه دو سیستم مختلف کاملا متفاوت است.


نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد