[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آمار مهاجرت به سوئد در سال ۲۰۱۰ میلادی - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 22:19

آمار مهاجرت به سوئد در سال ۲۰۱۰ میلادی


زیر آسمان سوئد: آمارهای منتشرشده اداره مهاجرت سوئد حاکی از آن است که در طی سال ۲۰۱۰ میلادی،مجموعا تعداد ۴۷۳۰۸ فقره ویزا/اجازه اقامت برای اتباع خارجی در سوئد صادر شده است که تقریبا ۲۴٪ از آنها (۱۱۵۴۳ نفر) مربوط به افرادی بوده است که از طریق اشتغال و ویزای کاری اقدام به دریاقت اقامت سوئد نموده بودند. سهم پناهندگان سیاسی و اجتماعی و همچنین پناهندگان با اجازه اقامت محدود پناهندگی جمعا حدود ۱۴٪ (۶۵۹۲ نفر) بوده است.بیشترین تعداد متقاضیان پناهندگی از سوئد در سال ۲۰۱۰ میلادی متعلق به اتباع صربستان و پس از آن مربوط به اتباع سومالی و اتباع افغانستان بوده است.


همچنین، ۱۶٪( ۷۶۲۷ نفر) از طریق پیوند زناشویی با فرد تبعه یا مقیم دائم سوئد و ۱۳ ٪ (۶۵۳۱ نفر) نیز از طریق پیوند زناشویی با دیگر اتباع اتحادیه اروپای مقیم سوئد موفق به دریافت اقامت سوئد شدند. برای حدود ۲۷٪( ۱۲۹۳۶ نفر) نیز ویزا/اجازه اقامت موقت دانشجویی و یا اجازه موقت(تمدید ویزا بیش از ۹۰ روز) صادر شده است. حدود ۴٪ (۱۷۰۱ نفر) نیز وابستگان درجه یک پناهندگان دارای اقامت در سوئد بوده اند که از طریق نسبت خانوادگی اقدام نموده بودند.


آمار مهاجرت به سوئد در سال ۲۰۱۰ میلادی برای ایرانی ها

بر اساس آمار رسمی منتشر شده اداره مهاجرت سوئد در طی سال ۲۰۱۰ میلادی،تعداد ۱۲۷۴ ایرانی(۶۴۹ مرد،۴۱۲ زن و ۲۱۳ کودک) از سوئد تقاضای پناهندگی نمودند که پس از بطور متوسط ۲۰۰ روز (حدودا شش ماه و نیم) ۲۱٪ از آنها موفق به دریافت اقامت سوئد شدند.این در حالیست که طی مدت مشابه، شانس دریافت اقامت سوئد برای اتباع کشور اریتره در آفریقا ۶۷٪(بیشترین)، برای کشور جنگزده افغانستان ۵۵٪ و برای اتباع کشور صربستان ۱٪ (کمترین) بوده است.


سهم ویزا/اجازه موقت: ۶۵٪

از تعداد ۴۸۶۱ فقره صدور ویزا/ اجازه اقامت برای اتباع ایرانی، برای ۱۳۷۶ ایرانی (۲۸٪) ویزای اقامت موقت دانشجویی جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای سوئدو برای ۱۷۷۵ ایرانی(۳۷٪) نیز اجازه اقامت موقت( تمدید ویزا بیش از ۹۰ روز) صادر شده است.پیش بینی می شود که از ترم پائیز سال ۲۰۱۱ میلادی و با شهریه دار شدن دانشگاههای سوئد برای دانشجویان غیراروپایی، این ارقام کاهش قابل توجهی را نشان دهند.


سهم اقامت بر اساس پیوند زناشویی: ۱۴٪

طی سال گذشته میلادی،۶۴۱ ایرانی بواسطه پیوند زناشویی با فرد تابعه یا مقیم دائم سوئد و ۲۴ ایرانی نیز بواسطه پیوند زناشویی با دیگر اتباع اتحادیه اروپا مقیم سوئد موفق به دریافت اقامت سوئد شدند که در مجموع رقم ۶۶۵نفر (۱۴٪) را نشان می دهد.اجازه اقامت افرادی که از این طریق اقدام نموده اند پس از پایان دو سال زندگی مشترک و درصورت احراز شرایط لازم و کافی، قابل تبدیل به اقامت دائمی سوئدخواهد بود.


سهم اقامت بر اساس اشتغال: ۱۱٪

اجازه دریافت اقامت بر اساس داشتن پیشنهاد رسمی کار از سوی کارفرمایی در سوئد شامل حال ۵۴۸ نفر(۱۱٪) از اتباع ایرانی شده است.بر اساس قوانین جدید مهاجرت کاری به سوئد که از 15 دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی به اجرا گذاشته شده است، تمامی افرادی که دارای تخصص کاری هستند می توانند در صورت داشتن پیشنهاد رسمی کاری از سوی کارفرمایی در سوئد،برای دریافت اقامت سوئد اقدام نمایند.در صورت موافقت اداره مهاجرت سوئد،بطور معمول یک اجازه اقامت موقت دوساله کاری صادر می شود که پس از دو سال در صورت احراز شرایط دوسال دیگر تمدید می شود و پس از چهارسال، شخص حائز شرایط لازم و کافی برای اقدام جهت دریافت اقامت دائمی سوئد خواهد شد.


سهم اقامت بر اساس پناهندگی سیاسی و اجتماعی: ۹٪

طی سال ۲۰۱۰ میلادی،۲۵۳ ایرانی بر اساس قوانین کنوانسیون ژنو(قوانینی که بر مبنای آن دولت سوئد ملزم به پذیرش تعداد مشخصی پناهنده سیاسی واجد شرایط از سرتاسر دنیاست)،۸۴ ایرانی بعنوان شبه پناهنده نیازمند به حمایت و ۸۰ ایرانی نیز بعنوان پناهنده سهمیه ای سازمان ملل متحد اجازه اقامت سوئد را طی سال گذشته میلادی دریافت نمودند.یعنی در مجموع، تنها  ۴۱۷ ایرانی (۹٪) موفق به دریافت پناهندگی سوئد طی سال گذشته میلادی شده اند.


سهم اقامت بر اساس پیوند خانوادگی: ۱٪

سهم اتباع ایرانی که بواسطه داشتن پیوند خانوادگی درجه یک با افراد پناهنده ایرانی دارای اقامت در سوئد موفق به دریافت اقامت طی سال گذشته میلادی شدند، تنها ۶۴ نفر (۱٪) بوده است.


متفرقه: ۰.۳٪

۰.۳ ٪ ایرانی ها (۱۶نفر) نیز از روشهای دیگری از جمله ۷ نفر بواسطه وجود مانع دائمی جهت اخراجشان از سوئد،یک کودک ایرانی که توسط والدین سوئدی به فرزندی پذیرفته شده بود و... موفق به دریاقت اقامت در سال ۲۰۱۰ میلادی شدند.


همانطوری که مشاهده می شود، آمار پناهندگی در سوئد به نسبت آمار پناهندگی بخصوص در سالهای دوران جنگ در ایران(اواخر دهه هشتاد میلادی) به شدت کاهش یافته است و امروزه یکی از مناسب ترین روش ها برای دریافت اقامت دائمی سوئد اقدام از طریق ویزای کاری است که البته یافتن کارفرمایی در سوئد که مایل به استخدام تخصص شما در سوئد باشد خودش فرایند چندان آسانی هم نخواهد بود.


منبع:

www.scb.se


نگارش و تنظیم: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع درجایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد