[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] رازهای طول عمر در سوئد و سایر کشورهای جهان - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 22:20

رازهای طول عمر در سوئد و سایر کشورهای جهان

عکس از نشنال جئوگرافی

زیر آسمان سوئد: قبل از هر چیزی باید در مقدمه گفت که شاخص "امید به زندگی" نمی تواند بمعنای مطلق گویای همه واقعیتهای یک جامعه یا یک سرزمین باشد و قیاس یک کشور با کشور دیگر از این منظر با توجه به تفاوت های مختلف در عرصه رشد شاخص های اقتصادی،سیاسی و فرهنگی و  بطور کل نابرابر بودن پیش زمینه های رقابتی، شاید خیلی قیاس عادلانه ای بنظر نرسد اما با همه اینها، این شاخص نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارت دیگر هر عضو آن جامعه چند سال می‌تواند توقع طول عمر داشته باشد.هر چه شاخص‌های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد امید زندگی افزایش خواهد یافت و از این رو این شاخص یکی از شاخص‌های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست.این شاخص طبیعتا در کشورهای آفریقایی که از مشکلات عدیده بهداشتی و درمانی اعم از شیوع ایدز و  و کمبود شدید امکانات آموزشی و فرهنگی رنج می برند تاثیر مستقیمی بر پائین قرارگرفتن رتبه آنها در جدول جهانی می گذارد.

مطابق آمار سازمان ملل کشورهای ژاپن،هنگ کنگ،ایسلند،سوئیس،استرالیا،اسپانیا و سوئدهفت کشوری هستند که در صدر فهرست کشورهای جهان با طولانی ترین آمار امید به زندگی (بطور متوسط بین ۸۰ تا ۸۲ سال) هستند.شاخص متوسط طول عمر در جهان برای سالهای بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰میلادی ، ۶۷.۲ سال برآورد شده است که با این حساب، شاخص امید به زندگی در هفت کشور نخست جدول تقریبا ۲۲ درصد از آمار میانگین جهانی نیز بالاتر است.

از آنسو کشورهای سوازیلند،موزامبیک،زیمباوه،سیرالئون و لسوتو در قاره آفریقا در پائین ترین جای این فهرست جهانی قرار دارند.امید زندگی در این کشورها حدود ۴۲ سال است که ۳۸ درصد کمتر از میانگین جهانی و نصف کشورهای بالای جدول است.

جالب است بدانید که امید به زندگی در زنان در همه کشورهای جهان چند سال (در کل جهان ۴.۵ سال) بیشتر از مردان است اما وضعیت ایران و سوئد از این منظر چگونه است و عوامل موثر در طول عمر چه چیزهایی هستند؟!

وضعیت ایران

امید به زندگی در ایران برای زنان ۷۲.۶ سال، برای مردان ۶۹٫۴ سال و در کل ۷۱ سال است که ۵٫۵ درصد از میانگین جهانی بالاتر است و ایران را در بین ۱۹۵ کشور جهان در رتبه ۱۰۸ ام قرار می‌دهد.

وضعیت سوئد

سوئدی ها با میانگین طول عمر ۸۰.۹ سال (۷۸.۷ سال برای مردان و ۸۳ سال برای زنان) در رده هفتم جدول قرار دارند.بنابراین، از این منظر میانگین کل سنی در سوئد تقریبا ۱۰ سال از ایران بالاتر است که البته دلایل عدیده ای می تواند برای ان قابل تصور باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

عوامل موثر در سطح توقع طول عمر

دلایل و عوامل مختلف و متنوعی برای وجود اختلاف بین کشورهای جهان می توانند متصور باشند از جمله:

۱-سطح رفاه اجتماعی شامل خدمات بیمه،درمان،مسکن،مالیات،درآمد و...

۲-میزان آرامش و نداشتن استرس و فشارهای حاصل از زندگی روزمره

۳-وجود نسبت تقریبا معقول بین درآمد حاصل از کار با سطح یک زندگی متوسط

۴-سطح سامانه درمانی و بهداشتی کشور و میزان بهره مندی مفید مردم از خدمات عمومی آن

۵- تغذیه سالم و ورزش بعنوان رکن اصلی تندرستی جسم و روان

۶- میزان اعتیاد به دخانیات خصوصا سیگار و بیماری های ناشی از آن

۷-عدم وقوع هرگونه تنش، جنگ و خونریزی در تاریخ یکصدساله اخیر آن کشور

و...

نقش "تغذیه سالم" در طول عمر و شاخص امید به زندگیسالم ترین غذاها متعلق به کشورهای شرق آسیا بخصوص ژاپن،هنگ کنگ،چین،ماکائو و... است که در آنجاها پایه اصلی غذاها با محوریت "گوشت سفید" و "سبزیجات" و "غذاهای دریایی" از جمله انواع ماهی،میگو،صدف،خرچنگ و... است.در اینگونه کشورها متوسط طول عمر تقریبا ۸۲ سال است و تنها ۱.۵ ٪ مردم دچار بیماری های ناشی از چاقی هستند.در سنگاپور با اینکه مصرف عمده مردم "برنج"است ولی چون مصرف سبزیجات و ماهی در این کشور هم بسیار زیاد است، این کشور در رده های بالای فهرست جهانی قرار می گیرد.


پرجمعیت ترین کشور دنیا-چین- با اینکه در رده هشتادم جدول قرار دارد ولی با توجه به اینکه در غذاهای چینی از سبزیجات، میوه، حبوبات یا غلات، ادویه، ریشه گیاهان، زنجبیل و سیر آماده می شود و شاید اگر مردم این کشور به سرخ کردن غذاها علاقمند نبودند، میانگین طول عمر آنها بسیار بیش از ۷۳ سال می بود. در چین نیز همانند ژاپن تنها  ۱.۵ ٪  مردم از چاقی رنج می برند.


سوئدی ها نیز رژیم غذایی خوبی دارند.مصرف لبنیات و ترکیب آن با نان سیاه، ماهی و انواع توت ها که مواد اصلی غذاهایشان است، باعث شده است متوسط طول عمر مردم این کشور به ۸۱ سال برسد.ورزش مداوم و عادت به پیاده روی در هر فصل از سال و بدون توجه به شرایط آب و هوایی سوئد یکی دیگر از عوامل موثر در متوسط طول عمر مردم این کشور است.تنها ۱۱ ٪ از جمعیت ۹.۴ میلیونی سوئد دچار چاقی هستند.


فرانسوی ها پس از سوئدی ها،اسرائیلی ها و مردم ماکائو در رده دهم فهرست قرار دارند و دلیل عدم چاقی فرانسویان که به علاقه مفرط خود به گوشت قرمز، شیرینی، انواع متنوع پنیر با کالری بالا و همچنین انواع شکلات شهرت دارند،  در نوع خودش بیشتر شبیه یک معماست! تنها  ۶.۶٪  مردم فرانسه وزن بیش از اندازه دارند و بطور متوسط ۸۱ سال زندگی می کنند. البته مردم فرانسه ترجیح می دهند "به دفعات متعدد" اما "به مقدار کم" غذا بخورند و "پختن در فر "و یا "تفت دادن " غذا را به "سرخ کردن" آن ترجیح می دهند.وجود تاکستان های متنوع انگور و تولید انبوه و مصرف انواع "شراب" نیز بی تاثیر در طول عمر مردم فرانسه نیست.نکته ای که شاید کمتر به آن توجه شده باشد!


در ایران،تنوع غذایی با توجه به تاریخ و گذشته ایران، بسیار متنوع و گوناگون است و قطعا غذاهای بسیار خوشمزه و عموما سنتی ای در فهرست بلند بالای سفره ایرانی ها جای دارد اما توجه به سالم بودن غذا و مفید و مضر بودن برای تناسب اندام و سلامت انسان نکته ای است که به تجربه نشان داده شده است که اهمیت چندانی  در انتخاب ما نداشته و فعل خوردن غذاهای پرچرب و رنگارنگ برای ما ایرانیان بسیار مهم تر از مسائل دیگر است. غذاهای چرب سنتی همچون انواع خورشت های ایرانی،آبگوشت،دیزی،کله پاچه و... که قطعا حذف آنها یا بسیار کم خوردن آنها از وعده های غذایی ما بیشتر شبیه یک رویاست تا پیروی از یک دستور غذایی سالم!آمار چاقی در ایران بر اساس آمارهای وزارت بهداشت ایران، بیش از  ۱۱٪  است و این یعنی چیزی در حدود ۸ میلیون نفر از جمعیت ایران دچار چاقی هستند.وجود این آمار چاقی ناشی از عدم تغذیه سالم و عدم توجه به ورزش و تناسب اندام، قرار گرفتن ایران در رده ۱۰۸ ام فهرست را تا اندازه ای توجیه می کند.

توجه داشته باشید که آمارهای بالا همگی در مورد تنها "چاقی" صدق می کند و اگر بخواهیم جمعیت افرادی که چاق محسوب نمی شوند ولی دارای "اضافه وزن" هستند را به این آمارها اضافه کنیم،جمعیت افرادی که تغذیه ناسالم دارند بسیار بیشتر از اینها خواهد بود.بطور نمونه، برای ایرانی ها آمار افرادی که دارای اضافه وزن هستند چیزی در حدود ۱۶ میلیون نفر است که با اضافه شدن به آمار افراد چاق، تعداد کل افراد چاق و یا دارای اضافه وزن به ۳۵٪ جمعیت کل ایران یعنی به بیش از ۲۴ میلیون نفر می رسد! بر اساس این آمار، ۵۰ تا ۷۰ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال در ایران اضافه وزن دارند و جمعیت زنان ایرانی چاق ۸ برابر مردان ایرانی گزارش شده است.


تفاوت چاقی با اضافه وزن

همانطوری که می دانید BMI یا "شاخص وزنی بدن" مشهورترین شاخص برای سنجش میزان چاقی در انسان است و به صورت زیر قابل محاسبه است:اگر BMI بدن شما از عدد ۱۶ کمتر باشد: شما دچار لاغری مفرط هستید

اگر BMI بدن شما عددی بین ۱۶ تا ۲۰ باشد،بمعنای این است که شما دچار کمبود وزن هستید و فردی لاغر محسوب می شوید

اگر BMI بدن شما عددی بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، شما فردی متعادل و نرمال محسوب می شوید

اگر BMI بدن شما بین ۲۵ تا ۳۰ باشد، شما دچار اضافه وزن هستید و باید رژیم غذایی سبک را در دستور کار خود قرار دهید

اگر BMI بدن شما عددی بین ۳۰ تا ۳۵ باشد،شما دچار چاقی درجه یک هستید

اگر BMI بدن شما عددی بین ۳۵ تا ۴۰ باشد،شما دچار چاقی درجه دو و خطرناک هستید

اگر BMI بدن شما از عدد ۴۰ بالاتر باشد،شما دچار چاقی درجه سه و بسیار خطرناک هستید


مثال:

بطور مثال، اگر وزن شما ۷۰ کیلوگرم باشد و قد شما ۱.۷۰ سانتی متر باشد، با تقسیم وزن خود به توان دویی از قد خود، BMI بدن شما عدد ۲۴.۲۲ بدست می آید که نشان دهنده نرمال بودن شرایط وزنی شماست.


البته بد نیست بدانید که در کشورهای سالمی مثل ژاپن یا سنگاپور، شاخص چاقی با شاخص استاندارد BMI جهانی متفاوت است و بنوعی سخت گیرانه تر حساب می شود.در ژاپن، بین ۱۸.۵ تا ۲۲.۹ "نرمال"،BMI بین ۲۳ تا ۲۴.۹ "اضافه وزن" و BMI بالای ۲۵ "چاق" تعریف می شود.در سنگاپور نیز، BMI بین ۱۸.۵ تا ۲۲.۹ نرمال،BMI بین ۲۳ تا ۲۷.۵ "اضافه وزن" و BMI بالای ۲۷ "چاق" محسوب می شود.


طبق آمار جالب سایت Worldometers که در اینجا قابل مشاهده است و آمار آن بصورت همزمان بروزرسانی می شود، بیش از یک میلیارد از جمعیت جهان دچار "اضافه وزن" و بیش از سیصدهزارنفر در سرتاسر دنیا به بیماری چاقی مبتلا هستند.تنها در کشور آمریکا، بیش از ۳۰٪ از جمعیت کشور را مردم "چاق" تشکیل می دهند.


ظهور کشورهای کوچک ولی با طول عمر بالا در فهرست سال ۲۰۱۱ میلادی

در جدیدترین فهرست منتشر شده توسط سازمان سیا آمریکا(سال ۲۰۱۱ میلادی) که از اینجا قابل مشاهده است، کشورهای کوچکی در سطح اروپا و شرق آسیا توانستند خودشان را از ژاپن نیز بالاتر بکشند و در صدر فهرست کشورهایی با طولانی ترین عمر متوسط زندگی بگنجانند.این کشورها به ترتیب عبارتند از : موناکو،ماکائو،سان مارینو و آندورا.

کشور کوچک موناکو با میانگین ۸۹.۷ سال،ماکائو با ۸۴.۴۱ سال،سان مارینو با ۸۳.۰۱ سال و آندورا با میانگین ۸۲.۴۳ سال توانستند رکوردهای تازه ای را در جهان از این منظر به ثبت برسانند.


منبع


نگارش و تنظیم: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع درجایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد