[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] نکته ها از سوئد- قسمت چهاردهم - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 22:27

نکته ها از سوئد- قسمت چهاردهم

زیر آسمان سوئد: فرآیندهای مهاجرت به تمامی کشورهای دنیا در یک مجموعه ای از شاخصه های اساسی مشابه هستند.رویارویی با یک زبان بیگانه،رویارویی با تفاوت های اجتماعی و فرهنگی برای لذت بردن از زندگی و مواجهه با قضیه دلتنگی شاید مهمترین این شاخصه ها باشند.

زبان سوئدی بعنوان زبان رسمی کشور سوئد مهمترین عامل برای سازگاری با محیط زندگی شماست گرچه زبان انگلیسی بعنوان زبان دوم برای عموم مردم در هر رده سنی قابل فهم  است و  برای یک مهاجر تازه وارد قابل اتکاست ولی برای یک زندگی دراز مدت در سوئد، لازم است تا  حتما زبان سوئدی را بیاموزید تا بتوانید خودتان را با محیط زندگی تان سازگار کنید.

قضیه سطح لذت بردن از زندگی و یا بعبارتی دیگر میزان رضایتمندی شما از زندگی جدیدتان بیشتر به معیارهای ذهنی شما از یک زندگی ایده آل بستگی دارد و در افراد مختلف متغیر است اما اگر سطح ایده آل را یک خط فرضی در نظر بگیریم، این میزان تغییرات زیادی را در دوره اول مهاجرت نشان می دهد که عموما بخاطر ناآشنایی به امور و قرارگرفتن در فضای جدیدی ست که از خیلی جهات با زندگی قبلی تان متفاوت است.اما همینکه با تلاش و امیدواری شخصی به خیلی از امور آشنایی پیدا کردید و به قول معروف جا افتادید،میزان لذت بردن شما از زندگی جدید به سطح مطلوب خود نزدیک و نزدیکتر می شود. روند این رضایتمندی می تواند با آموختن زبان، یافتن دوستان جدید و یا با یافتن یک شغل تسریع شود.

دلتنگی در دوران اولیه مهاجرت امری طبیعی ست و شدت آن معمولا زیاد است  اما معمولا و تقریبا به همان نسبت که میزان رضایتمندی شما از زندگی جدید بیشتر می شود،میزان آن روز به روز کمتر و کمتر می شود و پس از یک دوره یک یا دوساله معمولا دچار نوسانات متناوب می شود.البته استثناء همواره وجود دارد.

تمامی این شاخصه ها به زبان نمودار و به شکل کاملا آماتور و خودمانی در نمودارهای زیر نشان داده شده اند.

البته همانطور که قبلا هم گفته شد، شیب این نمودارها و یا نقاط اوج و فرود آنها می تواند برای خیلی از افراد مهاجر با شرایط متفاوت، بسیار متفاوت باشد ولی آنچه در زیر آمده است می تواند یک تصویر معمول و متداول را بخصوص در ذهن افرادی که قصد مهاجرت دارند متصور سازد.


فرهنگ کار گروهی Teamworking

در فرهنگ سوئدی ها، کار گروهی و میل به فعالیت دسته جمعی برای رسیدن به یک هدف مشترک یک امر نهادینه شده محسوب می شود.در تمامی سطوح تحصیلی از مقاطع دبستان و ابتدایی تا مقطع دانشگاه این فرهنگ پسندیده به عموم آموزش داده می شود.آنها یاد می گیرند که با اتحاد و همبستگی می توان به نتایج بسیار مطلوب تری دست یافت.آنها می آموزند که همدیگر را در شرایط سخت و بحرانی تنها نگذارند و حامی یکدیگر باشند.تکروی،ابراز وجود افراطی و اصولا هرگونه فردگرایی در فرهنگ قالب سوئدی ها یک ضدارزش محسوب می شود و کسانی که خودشان را از توده مردم جدا کنند دیر یا زود به باده ی فراموشی سپرده می شوند.

برای بیشتر روشن شدن قضیه، به یک مثال آشنا اشاره می کنیم. شاید اگر حافظه تان یاری دهد یادتان بیاید که در ایران در مهدکودک ها یک بازی بسیار رایج  هست که در آن به ده بچه گفته می شود که بر روی نه صندلی که در یک اتاق قرار داده می شوند جا بگیرند و هر کسی که نتواند صندلی برای نشستن خودش پیدا کند از بازی کنار گذاشته می شود.حتی این مسابقه در مراسم تولد هم ادامه داشت.در این بازی هر کسی تلاش می کند حتی به زور هم که شده دیگری را هل بدهد و یک جایی برای خودش پیدا کند.فرهنگ کار گروهی از همان بچگی به ما آموزش داده نمی شود و بدین شکل می شود که به خودمان می آموزیم که هر کسی باید به فکر خودش باشه!

اما می دانید همین مسابقه کودکانه در سوئد و سایر کشورهای اروپایی چگونه آموزش داده می شود؟! آنها باید هر طور که شده روی نه صندلی بنشینند و اگر کسی بدون صندلی بماند آنگاه همه بازنده هستند! بنابراین همه تلاش می کنند که با بغل کردن همدیگر طوری روی صندلی بنشینند که همه ی ده نفر روی نه صندلی جا شوند.سپس مسابقه با هشت صندلی و همان ده نفر ادامه می یابد.حالا باید تلاش بیشتری انجام شود تا همه روی هشت صندلی موجود جا شوند و بازی بهمین ترتیب سخت تر و سخت تر می شود.بدین شکل به بچه ها  همدلی و کار گروهی آموزش داده می شود و انها یاد می گیرند که در مواقع بحرانی به همدیگر کمک کنند و دست همدیگر را بگیرند.


تنظیم و نگارش: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع درجایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد