[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] سوئد در جایگاه دوم بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1392 @ 20:26

سوئد در جایگاه دوم بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن


زیرآسمان سوئد:
در تازه ترین رده بندی جهانی که توسط سازمان بین المللی Save the Children در زمینه ی بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن در بین 176 کشور دنیا انجام شده است،کشور سوئد پس از کشور فنلاند در جایگاه دوم بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن قرار گرفت.
در این تحقیق جامع،برای امتیازبندی کشورها عوامل گوناگونی از جمله خطرات مرگ مادر در زمان زایمان،وضعیت سلامتی و بهداشت،وضعیت تحصیلی،اقتصادی و سیاسی مادر،وجود امکانات و تسهیلات مناسب در نظام سلامت و بهداشت کشور در زمان تولد نوزادان و وجود سامانه و بستر مناسب اجتماعی و رفاهی برای نگهداری کودکان پس از زمان تولد برای رده بندی کشورها در نظر گرفته شده است.

کشورهای نروژ،ایسلند،هلند،دانمارک،اسپانیا،بلژیک،آلمان و استرالیا به ترتیب در جایگاه های سوم تا دهم این رده بندی قرار گرفتند.کشور کانادا در جایگاه 22 ام، انگلستان در جایگاه 23 ام و کشور آمریکا در جایگاه 30 ام این فهرست قرار دارند.

کشور "ایران" در این رده بندی در حالی در جایگاه 85 ام دنیا قرار گرفت که کشور ترکیه در جایگاه 60 ام،کشور چین در جایگاه 68 ام و کشور کویت در جایگاه 55 ام دنیا بالاتر از ایران قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش،هر ساله در دنیا متاسفانه در حدود سه میلیون نوزاد جان خودشان را به دلایل قابل پیشگیری در نخستین ماههای زندگی از دست می دهند که بیش از یک سوم از این تعداد نوزادان در همان نخستین روز تولد از دنیا می روند.کشور سوئد در حالی در جایگاه دوم دنیا قرار گرفت که خطر مرگ مادر در این کشور تنها یک نفر به ازای هر 14100 زایمان است.

و همانطور که قابل پیش بینی هم بود،ناامن ترین کشورها برای مادر شدن و تولد نوزادان، به ترتیب کشورهای آفریقایی از جمله کنگو،سومالی،سیرالئون،مالی و نیجر شدند که در آنها هرساله فقر و گرسنگی و عدم وجود نظام سلامت و درمان مناسب موجب تلف شدن بسیاری از مادران و نوزادان چه در زمان تولد و چه پس از آن می شود.

شما می توانید گزارش کامل این تحقیق را در پیوند زیر در قالب یک فایل PDF مطالعه نمایید.

منبع و پیوند مربوط:

http://www.savethechildren.org.uk/sites/default/files/images/State_of_World_Mothers_2013.pdf


برگردان،نگارش و تنظیم مطلب: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد