[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] پاسخ به پرسشهای متداول شما در زمینه تحصیل و زندگی در سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل

پاسخ به پرسشهای متداول شما در زمینه تحصیل و زندگی در سوئد


پرسش و پاسخ های مربوط به "شرایط ادامه تحصیل در سوئد"

چگونه می توانم برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای سوئد اقدام کنم؟!

همه شرایط و مراحل موردنیاز برای تحصیل در دانشگاههای سوئد برای ترم آینده تحصیلی در پائیز سال 2012 میلادی در اینجا نوشته شده است.

چرا رشته تحصیلی من در لیست دوره های ارائه شونده در ترم بهار نیست؟

دوره های ترم بهار نسبت به دوره ها و پروگرامهای ترم پائیز محدودتر است.این بدان معنیست که الزاما نمی توانید رشته موردنظرتان را مستقیما در فهرست نتایج پیدا کنید.

وضعیت تحصیل رایگان در سوئد چگونه است؟

از ابتدای ترم پائیز 2011 سیستم تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در سوئد برای دانشجویانی که از ایران و سایر کشورهای غیراروپایی اقدام می کنند مشمول پرداخت شهریه تحصیلی(سالانه و بسته به دانشگاه متغیر بین 16000 تا 37000 دلار آمریکا) و همچنین هزینه اقدام Application Fee به میزان 900 کرون سوئد(تقریبا 90 یورو) خواهد بود.بنابراین آخرین مهلت اقدام رایگان برای دانشگاههای سوئد، ترم بهار 2011 بود و تمامی دانشجویانی که تابعیت سوئدی ندارند و یا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی نمی کنند،باید برای تحصیل در سوئد شهریه بپردازند.برای اطلاعات بیشتر از شرایط شهریه تحصیلی به اینجا مراجعه کنید.

برای اینکه در دوره دکترا (PhD)در سوئد ادامه تحصیل بدهم،از چه طریقی باید اقدام کنم؟

برای ادامه تحصیل در مقطع دوره دکترا (PhD)در سوئد در هر رشته ای که درس خوانده اید، باید مستقیما با دپارتمان و شخص مسئول در آن دپارتمان مربوطه مکاتبه کنید و با ابراز علاقه مندی و ارسال رزومه،مدارک تحصیلی،سوابق کاری،مقالات و... درصدد اقدام برآیید.معمولا بیشتر دانشگاهها در سایت خودشان و هر دپارتمان در بخش مربوط به خودش تعدادی موقعیت های خالی یا Vacancies را بصورت دوره ای اعلام می کند که در اینصورت باید برای آنها در زمان مقرر اقدام نمایید و مدارکتان را قبل از ددلاین مشخص شده به دانشگاه موردنظرتان ارسال کنید.توجه داشته باشید که معمولا بجز کسانی که دارای سوابق تحصیلی درخشان و کارنامه علمی برجسته ای از دانشگاههای درجه یک کشور هستند، خیلی دشوار است که بدون گذراندن دوره فوق لیسانس در سوئد، برای دوره دکترا مستقیما از ایران پذیرش شوید.با این همه،اقدام برای دوره دکترا در هر زمانی قابل انجام است و امتحان شانستان قطعا ضرری ندارد.برای اطلاعات بیشتر مطلب اینجا را نیز بخوانید.

آیا دوره دکترا (PhD) در سوئد نیز مشمول پرداخت شهریه می شود؟شرایط آن چیست؟

از ابتدای ترم پائیز 2011 میلادی قانون شهریه دار شدن دانشگاهها اعمال خواهد شد ولی این قانون فقط شامل حال دوره های لیسانس و فوق لیسانس می شود و مربوط به تحصیل در دوره دکترا نمی شود.دوره دکترا در سوئد یک شغل محسوب می شود و همراه با حقوق ثابت ماهیانه می باشد.با اینکه طول مدت دوره دکترا ۵ سال است ولی این مدت جزو حداقل مدت زمان لازم  (چهارسال) برای اقدام برای "اقامت دائمی" سوئد محسوب نمی شود.در حال حاضر پس از پایان دوره دکترا، امکان کار و تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری تنها در صورتی قابل انجام است که دانشجو از سوی شرکت یا سازمانی پیشنهاد کار داشته باشد.مدت زمان حداقل چهارسال برای اقدام برای اقامت دائمی سوئد در صورتی قابل قبول است که دانشجو چهارسال متوالی در سوئد کار و زندگی کرده باشد (نه تحصیل).

آیا امکان ادامه تحصیل در رشته حقوق و یا رشته های مربوط به آن در سوئد هست؟

بله.قطعا هست ولی باید توجه کنید که امکان اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس برای رشته حقوق و سایر شاخه های مربوط به آن با توجه به تفاوت سیستم ساختاری حقوق در ایران با سایر کشورهای دنیا و عدم پذیرش واحدهای گذرانده شما در دانشگاههای ایران، بسیار ضعیف است.ادامه تحصیل در مقطع لیسانس نیز به شرطی که به زبان سوئدی تدریس نشود وجود دارد که اطلاعات بیشتر را می توانید از طریق search در اینجا بدست آورید.

شرایط ادامه تحصیل در دوره های پزشکی در سوئد چگونه است؟

رشته پزشکی و زیرشاخه های آن از جمله رشته پرستاری از جمله پروگرامهایی هستند که شرایط بسیار سختی برای ورود به دانشگاههای سوئد دارد.علت هم تفاوت ساختاری سیستم تحصیلی سوئد با ایران در این رشته ها و نیز سیاست محدودگرای دولت برای پذیرش دانشجوی بین المللی و غیرسوئدی در این رشته هاست.برای اطلاعات کاملتر به اینجا بروید.

بهترین و معتبرترین دانشگاههای سوئد کدام دانشگاهها هستند؟

پاسخ این سوال بطور کامل در اینجا داده شده است.

چه رشته ای را در کدام دانشگاه سوئد بخوانم؟

لطفا به این مطلب مراجعه کنید.

آیا امکان پذیرش در دانشگاههای سوئد بدون داشتن نمره زبان هست؟ از کجا بدانم که چه نمره زبانی برای رشته من مورد نیاز است؟

در سوئد برخلاف برخی کشورهای دنیا مثل مالزی،هندوستان و... امکان اخذ پذیرش در پروگرامهای انگلیسی زبان بدون داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل وجود ندارد.

برای اینکه بدانید چه نمره زبانی در رشته موردنظرتان مورد نیاز است، کافیست به سایت دانشگاه موردنظر و دپارتمان رشته مربوطه بروید و در بخش admission به دنبال شرایط ورودی Requirements بگردید.برای اطلاع از شرایط کلی نمره زبان موردنیاز برای دانشگاههای سرتاسر سوئد کافیست به اینجا بروید.

فهرست تمامی دوره هایی که در مقطع فوق لیسانس(مستر) در سوئد به زبان انگلیسی تدریس می شوند و امکان اخذ پذیرش تحصیلی آنها از ایران وجود دارد را کجا می توانم پیدا کنم؟

برای اطلاع از این فهرست به اینجا بروید و رشته موردنظرتان را در هر مقطع دلخواه جستجو کنید.

چه شرایط یا عواملی در پذیرش تحصیلی من در دانشگاههای سوئد موثر هستند؟

پذیرش تحصیلی شما در سوئد بستگی به مجموعه عواملی دارد که هر کدام از آنها دارای امتیاز خاص خود هستند و مجموع این امتیازات به شما یک نمره کل یا نمره merit ی را اختصاص می دهد که بر اساس آن هر دانشگاهی با توجه به وجود ظرفیت های خالی خود در آن رشته یا رشته ها یک نمره حد نصاب یا یک تعداد مشخصی از دانشجوها را برای آن دوره اعلام می کند که با مقایسه آن با مجموع نمرات کسب شده شما، در نهایت موجب پذیرش یا عدم پذیرش شما خواهد شد.متاسفانه امکان اطلاع از جزئیات بیشتر این نمرات یا ظرفیتها برای دانشگاهها میسر نمی باشد اما مدارک اصلی موردنیاز همان ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی،ریزنمرات و ارائه مدرک زبان هستند.سایر مدارک مثل سوابق کاری،رزومه،مقالات و انتشارات علمی،رفرنس یا معرفی نامه از اساتید یا کارفرمایان و... جزو مدارک تکمیلی شما محسوب می شوند که الزامی نیستند ولی درصورت ارائه و ارسال آنها، بی تاثیر در افزایش مجموع نمرات شما نخواهند بود.داشتن معدل بالا و همچنین فارغ التحصیل بودن از دانشگاههای دولتی شهرهای بزرگ مثل تهران-تبریز-اصفهان-مشهد و... شانس قبولی شما را از طریق افزایش مجموع امتیازات شما افزایش می دهند.

آیا امکان تغییر رشته در سوئد پس از اخذ پذیرش و ورود به سوئد وجود دارد؟ ارتباط رشته ها چقدر مهم است؟

بله.برای تغییر رشته دو راه وجود دارد.یکی اینکه در رشته دوم موردنظرتان تعدادی کورسهای پایه را بردارید و پاس کنید و سپس در زمان شروع ثبت نام برای admission (ترم بهار یا پائیز) مجددا مثل سایر دانشجوها اقدام کنید تا پذیرفته شوید و یک راه دیگر هم این است که از دانشگاه دوم هم پذیرش داشته باشید یا در ترم بعدی موفق به اخذ پذیرش از آن دانشگاه شوید.تفاوت راه اول با دوم این است که شما با گذراندن واحدهای رشته دوم، شانس پذیرشتان را به صورت قابل توجهی بالا می برید.توجه داشته باشید که ارتباط آخرین مدرک تحصیلی تان با رشته موردنظرتان بسیار مهم می تواند باشد گرچه امکان پذیرفته شدن درصورت تفاوت ساختاری دو رشته از یکدیگر همچنان در صورت گذراندن واحدها وجود دارد.داشتن سوابق کاری در رشته دوم نیز بی تاثیر نخواهد بود.

تفاوت کورس و پروگرام چیست؟ برای چه پروگرامهایی می توان اقدام کرد؟

کورس Course یک دوره تحصیلی کوتاه است که شامل یک درس می شود و تعداد واحدهای آن معمولا کمتر از 30 کردیت است.کردیت واحد اندازه گیری دروس شماست.پروگرام Program یک دوره کامل تحصیلی شامل تعداد زیادی کورس است که در واقع شما باید برای آن اقدام کنید تا بتوانید پس از اخذ پذیرش، برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت سوئد مراجعه کنید.تعداد کردیت یک پروگرام برای اخذ ویزای تحصیلی حداقل باید 60 کردیت(یکساله) باشد.پروگرامهای دوساله 120 کردیتی و پروگرامهای سه ساله(دوره های لیسانس) 180 کردیتی هستند.تفاوت پروگرامهای یکساله و دوساله (دوره های فوق لیسانس) فقط در تعداد کورسهای آنهاست.

مزایای ویزای تحصیلی سوئد چیست؟ آیا درصورت تاهل یا بچه دار شدن در سوئد امکانات یا تسهیلات خاصی مشمول دانشجویان ایرانی می شود؟

خیر.ویزای تحصیلی سوئد یک اجازه اقامت موقت است که به شما امکان تحصیل و کار در سوئد (بدون محدودیت ساعات کاری در هفته) را می دهد.با این ویزا شما براحتی می توانید به کشورهای عضو شنگن سفر کنید اما درصورت تاهل یا فرزند دار شدن شما در سوئد شما نمی توانید برای اقامت دائمی خود یا فرزندتان اقدامی انجام دهید چون در سوئد قانونی بر اساس قانون تولد (مثل آمریکا) وجود ندارد که بواسطه آن فرزند شما بخاطر تولد در خاک سوئد، سوئدی محسوب شود.فرزند شما درصورتی سوئدی محسوب می شود که یکی از والدین سوئدی یا دارای تبعیت سوئد باشد.

پرسش و پاسخ های مربوط به "شرایط کار و زندگی سوئد"

هزینه متوسط زندگی در سوئد شامل هزینه های اجاره خونه،خورد و خوراک،تحصیل،حمل و نقل،مسافرت و... حدودا چقدر است؟

پاسخ کامل این سوال در اینجا نوشته شده است.

آیا امکان کار در سوئد در زمان تحصیل یا پس از پایان تحصیلات وجود دارد؟ چگونه؟

در سوئد برای پیداکردن کارهای نیمه وقت و موقت در زمانی که در سوئد مشغول به تحصیل هستید دو راه وجود دارد.یکی اینکه برای کارهای نیمه وقت مثل کار در رستوران،پخش آگهی و روزنامه،انجام کارهای فنی و تعمیراتی مثل تمیرات موبایل،رانندگی،شاگرد فروشندگی و... خودتان بصورت حضوری و مراجعه به فروشگاهها،رستورانها و یا شرکتها اقدام کنید و تقاضای کار کنید و راه دوم این است که در ماههای ژانویه و فوریه برای کارهای تابستانی یا Summerjob اقدام کنید.کارهای تابستانی برای دانشجویان بین المللی معمولا روی سایتهای شرکتها در زمان مقرر قرار می گیرد.معمولا درامد حاصل از کارهای نیمه وقت به سختی می تواند جوابگوی میزان اجاره خانه شما در سوئد باشد.متاسفانه بیشتر کارهای تخصصی با درآمد مناسب نیازمند دانستن زبان سوئدی و داشتن سابقه کار یا مدرک تحصیلی مرتبط از یکی از دانشگاههای اروپایی یا شناخته شده دنیا هستند و برای اینگونه کارهای ثابت و مناسب تر می توانید در زمان فارغ التحصیلی تان اقدام نمایید.

برای اطلاعات بیشتر از وضعیت کار در سوئد به اینجا بروید.

چگونه پس از پایان تحصیلات در دانشگاههای سوئد می توانیم در سوئد یک کار تخصصی مناسب پیدا کنیم؟

تمامی اطلاعات لازم در اینجا نوشته شده است.

بزرگترین و مهمترین شرکتهای سوئدی کدامها هستند؟

اطلاعات مختصری از تعدادی از این شرکتها را می توانید در مطلب بخش کار در سوئد در اینجا بیابید.

اطلاعات عمومی مربوط به شهرهای مهم سوئد از جمله استکهلم،گوتنبرگ،مالمو،لینشوپینگ و یا نقاط تفریحی سوئد را از کجا می توانم بخوانم؟

شما می توانید از اینجا این اطلاعات را مشاهده کنید.

سوئدی ها چگونه مردمانی هستند؟ چگونه می شود با فرهنگ سوئدی بیشتر آشنایی یافت؟

برای اطلاع از این مطلب، نکات نوشته شده در اینجا را خوب مطالعه کنید و برای آشنایی بیشتر  با اختلافهای فرهنگی مابین جامعه ایران و سوئد مطلب اینجا را نیز بخوانید.

زبان سوئدی را چگونه می توان آموخت؟

ابتدا از شما دعوت می شود مطلب اینجا را بخوانید.وقتی بعنوان دانشجوی میهمان وارد سوئد می شوید، می توانید برای کلاسهای زبان سوئدی بصورت کاملا رایگان ثبت نام کنید.پس از مدتی و بر اساس نوبت شما در صف ثبت نام از شما برای حضور در کلاسهای رایگان دعوت بعمل می آید.مرکز برگزاری و ثبت نام کلاسها موسسه SFI هست که با مراجعه حضوری می توانید در صف ثبت نام قرار بگیرید.اطلاعات تماس اگر در شهر استکهلم هستید را از اینجا و اگر در شهر گوتنبرگ هستید از اینجا دنبال کنید.

پرسش و پاسخ های مربوط به "شرایط سفر و مهاجرت به سوئد"

راههای قانونی گرفتن سیتزین شیپ سوئدی کدام است؟

برای دریافت پاسخ مطلب اینجا را خوب بخوانید.

چگونه می توان در سوئد درخواست پناهندگی نمود؟ تفاوت بین دریافت اقامت دائمی سوئد و سیتزین شیپ شدن در سوئد در چیست؟

برای اطلاعات تکمیلی به اینجا بروید.

آیا امکان سرمایه گذاری در سوئد و گرفتن اقامت دائمی سوئد وجود دارد؟

بله. اطلاعات بیشتر را اینجا ببینید.

این بخش یعنی بخش پرسش های متداول FAQ در آینده نیز  با پرسش ها و پاسخ های بیشتر تکمیل خواهد شد.برای اطلاع در روزهای آینده نیز به این بخش سر بزنید.همچنین بخاطر اهمیت این مطلب،این نوشتار در قسمت بالای صفحه اصلی Home  وبلاگ برای همیشه قابل دسترسی است.

Contact us: underskyofsweden@gmail.com


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (10)
سارا ||
پنج‌شنبه 26 دی‌ماه سال 1392 ساعت 11:59
سلام. من و همسرم از طریق ویزای کار تیر ماه امسال به سوئد مهاجرت کردیم.من بعد از یکماه و پس از گرفتن کارت و پرشن نومر به دلایلی به ایران برگشتم. میخواستم بپرسم تا چه زمانی میتونم خارج از سوئد باشم؟ من به عنوان همراه اقامت گرفتم و همسرم کار میکند.
امتیاز: 4 1
پاسخ:
درود ساراجان
تا زمان اعتبار ویزایتان می توانید به سوئد بازگردید
بنفشه ||
سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 09:42
دوستان سلام..لطفا منو راهنمایی کنین ..26 فروردین 93 با سه تا سگ پکینگیز کوچولووم که مثل بچه هام میمونن دارم میام استکهلم...اولا راهنماییم کنین چطوری آپارتمان پیدا کنم؟ دوم کدووم شهر نزدیک به استکهلم برای زندگی هزینه کمتری داره و اجاره ها ارزون تره...ممنون از همگیتون..شاد باشید
امتیاز: 2 1
پاسخ:
درود بنفشه جان
به مطلب "مسکن در سوئد" در ستون موضوعات داخل وبلاگ مراجعه کنید.توضیحات لازم داده شده است
یوسف ||
یکشنبه 18 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 11:02
با سلام من با همسرم و دخترم میتوانم با ویزای تحصیلی به سوئد بروم و بعد از دوره شش ماهه تقاضای پناهندگی کنم؟با تشکر از شما
امتیاز: 1 1
پاسخ:
درود یوسف جان
فرایند پناهندگی با فرایند تحصیلی متفاوت است و هر کدام شرایط خودش را دارد.از نظر قانونی،بله.امکانش هست که بتوانید اقدام کنید اما اینکه با درخواست پناهندگی شما موافقت بشود یا نه امر دیگری ست که کسی نمی تواند از الان به شما چیزی بگوید
Hamed ||
پنج‌شنبه 22 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 18:03
Ba salam aya dar sweden manategh azad eghtesadi ya manateghi ke malitesh baraye tolid konande kam bashe vojood dare albate hadaf man tolid va sepas saderat be khareje sweden bood. Mishe rahnamaei konid
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اطلاعی ندارم حامد جان
avin ||
شنبه 2 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 14:02
سلام .یه سوال داشتم خدمتتون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.اگه کسی با ویزای سوید وارد کشور بشه ونخواد دیگه برگرده واسه شخص دعوت کننده چه مشکلاتی پیش میاد لطفا راهنمایم کنید؟
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم
عاطفه ||
پنج‌شنبه 7 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 09:53
سلام من دانشجوی دکتری هستم دانشگاه تهران میخواستم فرصت مطالعاتی برم استکهلم و همسر و دختر دو سالمو هم ببرم میخواستم ببینم چه طور باید اقدام کنم ضمن اینکه همسرم فوق لیسانس هست و میخواد اونجا دکتری بخونه
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود عاطفه جان
بایستی ابتدا از دانشگاهی یا از استاد راهنمایی نامه پذیرش بگیرید.مطالب مربوط به بخش تحصیل در سوئد را در وبلاگ بخوانید
فاطمه ||
جمعه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 10:44
سلام،ممنون از این همه اطلاعات خوب،من پزشک عمومی هستم،میخواستم بدونم وضعیت پزشکان از نظر موقعیت و حقوق تو سوئد چطوره؟من همسرم مهندسی مکانیک داره،ولی استخدام شرکت نفت به عنوان مهندس حفاری مشغول به کاره،آیا بازار کاری برای شغل ایشون وجود داره؟اگه ما اقامت سوئد رو بگیریم همسرم میتونه بره نروژ ،کار بکنه؟ممنون از راهنماییهای،
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود
بهتر است همسرتان برای یافتن کار در کشور نروژ اقدام کنند. لطفا به مطلب بخش کار در نروژ در وبلاگ زیرآسمان نروژ مراجعه کنید
وحید ||
دوشنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 20:15
salam..mikhastam rahnemaim konin chetoori mitoonam dar sweden kar peida konam ....khaheshan kamel rahnemaei konin.....ba tashakor...
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود
برای ویزای کار بایستی از یک کارفرما در سوئد پیشنهاد رسمی کاری داشته باشید و البته سوئدی بدانید
samira ||
سه‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 13:40
سلام خسته نباشید خواهرم تو شهر مالمو زندگی میکنه اگر من بخوام با پسرم که ۶ ساله هستش برم سوئد درخواست پناهندگی بدم چکار باید بکنم یه خواهر دیگم تو کشور دانمارک زندگی میکنه ، من با همسرم مشکل خانوادگی دارم میخوام نسبت به همین در خواست پناهندگی بدم ، فکر میکنید موفق میشم. اگر بخوام از کشور خارج بشن خواهرم که دانمارک میتونه دعوت نامه بفرسته بعد من وقتی رسیدم درخواست پناهندگی بدم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود سمیرا جان
بنده اطلاعی ندارم اما ارسال دعوتنامه برای دیدار کوتاه مدت هیچگاه مانعی ندارد اما اینکه بعدش با درخواست پناهندگی شما موافقت بشود یا نشود واقعا بستگی به شرایط شما و تصمیم اداره مهاجرت دارد. بنده نظری نمی توانم بدهم
parastoo ||
پنج‌شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 20:33
با سلام از اطلاعات خوبتون ممنون عذر میخوام بدونم هزینه رفتن به سوید به مقصد استکهلم از ایران چقدر است؟ ایا پرواز مستقیم وجود دارد؟ ممنون میشم راهنماییی کنید
امتیاز: 2 0
پاسخ:
درود
بله.پرواز مستقیم وجود دارد.ایران ایر از تهران به استکهلم و گوتنبرگ هر هفته دوبار پرواز دارد.قیمت بلیت بسته به زمان و یکطرفه بودن یا دوطرفه بودن متغیر است.با دفاتر هواپیمایی تماس بگیرید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد