[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با پلیس و خدمات پلیس در سوئد - زیر آسمان سوئد
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 21 آذر‌ماه سال 1391 @ 23:05

آشنایی با پلیس و خدمات پلیس در سوئد

زیر آسمان سوئد: واژه "پلیس" از کلمه لاتین Politia گرفته شده است که در زبانهای انگلیسی و فرانسوی Police،در زبان آلمانی Polizei،در زبان اسپانیایی Policía،در زبان ایتالیایی Polizia،و در زبان سوئدی Polis خوانده و نوشته می شود.بر اساس آمار،در سوئد در حدود 25,800 نیروی پلیس مشغول بکار هستند که 39 درصد از آنها را زنان پلیس تشکیل می دهند.

در ادامه به معرفی بیشتر اداره پلیس سوئد،خدمات آن در سوئد و اینکه چگونه می توان در سوئد یک پلیس شد می پردازیم.


اداره پلیس سوئد از دو سازمان مستقل از یکدیگر تشکیل می شود:

1- اداره پلیس جنایی یا Rikskriminalpolisen که به اختصار "آرکوپی" RKP نامیده می شود و وظیفه آن رسیدگی به امور جنایی،جرائم سازمان یافته،تروریسم یا آدم کشی،آدم ربایی،گروگان گیری و سایر جرائم مربوط می پردازد.

2- اداره پلیس امنیتی سوئد یا Säkerhetspolisen که به اختصار "سپو"  Säpo نامیده می شود و وظیفه آن برقراری و حفظ امنیت اجتماعی در سطح جامعه است.سپو در هر 21 استان یا Län سوئد دارای یک کمیسیونری عالی ست که اعضای آن مستقیما از سوی دولت سوئد انتخاب می شوند.

رنگ اتومبیل پلیس سوئد(سپو)

جالب است بدانیم که رنگ اتومبیل پلیس سوئد(سپو) تا سال 2005 میلادی سیاه و سفید بوده است ولی از این سال به بعد و با الهام از رنگ پرچم ملی سوئد،رنگ اتومبیل پلیس های سوئد به دو رنگ آبی و زرد فلورسنتی تغییر رنگ پیدا کرد.

تصویر بالا: کرایسلر Plymouth Valiant سیاه و سفید -خودروی پلیس سوئد در سال 1974 میلادی

ولوو V70 خودروی حال حاضر پلیس سوئد


تجهیزات پلیس سوئد(سپو)

پلیس سوئد علاوه بر استفاده از موتورسیکلت های مجهز و اتومبیل های ساخت داخل که عمدتا "ولوو" و "ساب" هستند،برای انجام برخی عملیات های ویژه پلیسی از چرخبال(هلی کوپتر) هم استفاده می کند.در حال حاضر،نوع چرخبال های مورداستفاده پلیس سوئد از نوع Eurocopter EC-135 (ساخت آلمان) هستند که مجهز به دوربین های مادون قرمز دید در شب هستند و در سوئد معمولا از آنها در ماموریت های مختلف اورژانسی استفاده می شود.

نیروهای پلیس در سوئد در حال حاضر دارای تنها 6 چرخبال عملیاتی هستند که البته جوابگوی نیاز مردم سوئد نیست و نیاز به افزایش آنها با توجه به کندی حضور پلیس در برخی سوانحی که گاه و بیگاه در سوئد اتفاق می افتد کاملا محسوس است.البته باید در نظر داشت که یک چرخبال در این نوع حداقل صد میلیون کرون قیمت دارد و هزینه نگهداری و سرویس آن نیز بسیار بالا است.شایان ذکر است که در جریان حادثه تروریستی اخیر در نروژ، پلیس نروژ بخاطر عملکرد کند و با تعلل خود در محل حادثه به شدت مورد انتقاد رسانه های گروهی در نروژ قرار گرفت که این قضیه بر روی نیاز لجستیکی پلیس سوئد و پیش تدابیر امنیتی پلیس سوئد برای آمادگی بیشتر در صورت وقوع اینگونه حوادث در سوئد تاثیر بسزایی گذاشته است.

تماس با پلیس

در هر جای سوئد که هستید،برای تماس تلفنی با اداره پلیس سوئد(سپو) باید با شماره 112 تماس بگیرید.برای تماس های غیرضروری و غیراورژانسی که نیازی به حضور فوری پلیس وجود ندارند، باید با شماره 14 114 تماس بگیرید.

خدمات پلیس سوئد(سپو) چیست؟

اما خدمات قابل ارائه توسط اداره پلیس سوئد چه چیزهایی هستند و اساسا به چه منظور می توان به "سپو" مراجعه نمود؟!

1- صدور گذرنامه

طبق قوانین صدور گذرنامه در سوئد،برای داشتن گذرنامه سوئدی شما باید ابتدا یک شهروند سوئدی باشید.برای دریافت گذرنامه هم حضور شخصی فرد اجباری است (حتی کودکان و افراد نوجوان نیز مستثنی نیستند).

از سال 2009 میلادی به بعد،داشتن اثر انگشت ثبت شده در گذرنامه سوئدی اجباری شده است.این اثر انگشت در اداره صدور گذرنامه از شما دریافت می شود و در تراشه الکترونیکی گذرنامه شما درج می شود.

مدارک لازمی که برای دریافت گذرنامه سوئدی ارائه آنها ضروری است می توانند یکی از مدارک زیر باشند:

گذرنامه سوئدی یا کارت شناسایی ملی یا گواهینامه رانندگی سوئدی یا هرگونه کارت شناسایی عکسدار که توسط یکی از سازمانهای دولتی در سوئد صادر شده باشد.

اگر گذرنامه خود را گم کرده اید باید برای گزارش گمشدگی و صدور گذرنامه جدید به پلیس مراجعه کنید.اگر پس از صدور گذرنامه جدید،گذرنامه قدیمی خود را پیدا کردید باید آن را برای باطل کردن به پلیس ارسال کنید.هزینه صدور گذرنامه سوئدی 400 کرون می باشد که می توانید آن را در محل هم پرداخت کنید.

2- حوادث غیرمترقبه و بحرانی

در زمانهایی که حادثه بسیار جدی و خطرناکی در محل زندگی شما اتفاق بیافتد،بطور خودکار هفت هشدار متوالی با چهارده ثانیه توقف بین هر کدام از آنها از سوی بلندگوهای واقع در محل بیرونی محل سکونت شما پخش می شود.در اینگونه مواقع شما باید در محل سکونت خود باقی بمانید،درها و پنجره ها را ببندید و به صدای رادیو یا تلویزیون یا سایت های اینترنتی که در مورد وضعیت هشدار اطلاع رسانی می کنند گوش کنید.

اگر پس از شنیدن هشدار اول،صدای هشدار طولانی و بلندتری به مدت 30 تا 40 ثانیه شنیده شود،معنایش این است که خطر رفع شده است.

3- سرقت و اشیای گمشده

طبق قوانین موجود در سوئد،اگر شما در هرجایی تصادفا مال یا دارایی گمشده را پیدا کرده باشید، باید آن را ظرف 14 روز به اداره پلیس گزارش کنید.در صورت یافتن صاحب اصلی آن، 10% از ارزش مال گمشده بعنوان "مژدگانی" به شما تعلق گیرد.اگر حداکثر سه ماه پس از گزارش شخص یابنده به پلیس بگذرد و همچنان مالک اصلی آن ناشناخته باقی بماند، مالکیت مال یا دارایی گمشده به فرد یابنده تلعق می گیرد.

توجه کنید که اشیائی که با قصد مالک اصلی در جایی به حال خود رها شده باشد و یا اشیائی که ارزش مالی چندانی ندارند جزو اشیای گمشده محسوب نمی شوند.همچنین اگر گواهینامه رانندگی شخصی را درجایی تصادفا پیدا کردید، آن را نباید به پلیس گزارش کنید بلکه باید به نزدیکترین اداره راه و ترابری National Road Administration مراجعه کنید و  مورد را گزارش کنید.

4- صدور مجوز 

اگر می خواهید برای برگزاری یک گردهمایی عمومی،برگزاری یک کنسرت موسیقی،مسابقات ورزشی یا برگزاری یک سیرک،و یا برای حمل و استفاده از اسلحه گرم،یا برگزاری آتش بازی Fireworks و غیره مجوز رسمی دریافت کنید،باید به اداره پلیس سوئد(سپو) مراجعه کنید.

برخی هزینه های صدور مجوز بدین قرار هستند:

- صدور مجوز برای برگزاری هرگونه گردهمایی در اماکن عمومی از قبیل برگزاری کنسرت،نمایش تئاتر،سیرک،سخنرانی،تظاهرات،مانیفست و غیره: 250 کرون

فرمهای مربوطه را می توانید در اینجا بیابید.

- صدور مجوز برای برگزاری مراسم رقص،نمایشگاه یا بازارهای خرید،پارک بازی،مسابقات ورزشی و جشن ها یا جشنواره های محلی: 700 کرون

فرمهای مربوطه را می توانید در اینجا بیابید.

- صدور مجوز برای برگزاری مراسم آتش بازی در اماکن عمومی: 700 کرون

سن مجاز خرید و استفاده مواد آتشزا و محترقه در سوئد 18 سال است.البته برای مواد محترقه کم خطر که در محیط داخل خانه Indoor هم قابل استفاده هستند،نیازی به مجوز نیست و محدودیت سنی هم برای آن وجود ندارد ولی بطور معمول برای انجام آتش بازی در محیط های بیرون از خانه Outdoor (اماکن عمومی)، نیاز به مجوز هست.توجه کنید که هر کمون در سوئد دارای قوانین مخصوص به خود است و ممکن است ماده محترقه ای در یک کمون ممنوع و در کمون دیگر نیاز به مجوز داشته باشد.برای اطلاع دقیقتر از اینکه آیا برای مواد محترقه ای که خریده اید نیاز به مجوز دارید یا ندارید با شماره 14 114 تماس بگیرید.فرم مربوطه را می توانید در اینجا بیابید.هزینه صدور مجوز برای آتش بازی 700 کرون است.

- صدور مجوز برای حمل و استفاده از اسلحه گرم: 1200 کرون

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اقدام برای دریافت مجوز برای انواع مختلف اسلحه به اینجا مراجعه کنید.فرمهای مربوط به مجوز حمل اسحله را می توانید در اینجا دانلود و تکمیل کنید.

5- صدور گواهی عدم سوء پیشینه

اگر گواهی عدم سوء پیشینه خود را برای ارسال به خارج از سوئد نیاز دارید،باید فرم مربوطه را در اینجا دانلود و تکمیل کنید.این فرم از سوی پلیس به زبانهای سوئدی،انگلیسی،آلمانی،فرانسوی و اسپانیایی قابل دریافت و ارائه است.پس از تکمیل فرم،باید آن را پرینت کنید و پس از امضا کردن فرم آن را مجددا اسکن کنید.

همراه با فرم تکمیل شده،رسید پرداخت هزینه صدور گواهی را نیز باید ارسال کنید.برای این کار می توانید از طریق کارت اعتباری خود هزینه را به حساب بانکی که در فرم ذکر شده است واریز کنید و از رسید واریزی یک کپی تهیه کنید و به همراه فرم تکمیل شده و امضاء شده آن را به نشانی زیر ایمیل کنید:

brud.rps@polisen.se

ظرف کمتر از یک هفته معمولا گواهی مورد نیاز شما به نشانی محل سکونت شما پست خواهد شد.همچنین می توانید بجای این کار؛در فرم مربوطه نشانی جایی که می خواهید نهایتا گواهی سوء پیشنیه شما به آنجا ارسال شود را قید کنید تا پس از پرداخت هزینه مربوطه، گواهی شما مستقیما از سوی پلیس به آنجا ارسال شود.

برای ارسال گواهی عدم سوء پیشینه برای ارسال در داخل سوئد،درخواست خود را باید به نشانی زیر ایمیل کنید:

mrbr@polisen.se

ارسال گواهی عدم سوء پیشینه برای داخل سوئد رایگان است و هزینه ای ندارد.پس از اقدام و ارسال فرم، دو یا سه روز طول می کشد تا گواهی مورد نیاز شما به دست تان برسد.اطلاعات بیشتر در زمینه گواهی عدم سوء پیشینه را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

چگونه می توان در سوئد یک پلیس شد؟!

برای پلیس شدن در سوئد علاوه بر اینکه باید دارای سلامت جسمی و روحی باشید و آزمونهای تست سلامتی را با موفقیت سپری کنید،باید انسانی صبور،صادق،خدمتگزار،روشنفکر و خونسرد باشید.همچنین باید شرایط عمومی زیر را داشته باشید:

- شهروند سوئد باشید

- شرایط فیزیکی و روحی مناسب برای پلیس شدن داشته باشید

- گواهینامه رانندگی اتومبیل-مدرک پایه دو نوع B-داشته باشید

- تعهد نمایید که 20 سال در خدمت نیروی پلیس باشید

- شنا بلد باشید

- از حس شنوایی و بینایی خوبی برخوردار باشید

-  دارای تحصیلات ابتدایی یا عالی در سطح دانشگاهی باشید

- به زبانهای سوئدی و انگلیسی و ترجیحا به چند زبان بین المللی دیگر مسلط باشید

- سوابق کاری درخشان و قابل توجهی در سوئد داشته باشید

برای اقدام برای آزمون استخدامی پلیس در سوئد دو نوبت مجزا وجود دارد.یک نوبت در فصل بهار بین 15 مارس تا 15 فوریه و نوبت بعدی در اوایل پائیز بین 15 آگوست تا 15 سپتامبر.برای اقدام هم باید بصورت آنلاین از اینجا اقدام کنید.


منبع:

سایت پلیس سوئد(سپو)


تهیه،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان سوئد می باشد